Tahtaköprü Barajı’nda sona doğru

Yayınlanma Zamanı : 31 Ağustos 2019 Saat: 17:30

Tahtaköprü Barajı’nda sona doğru

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, sadece Hatay’ın değil Türkiye’nin en önemli sulama projelerinden biri olan Tahtaköprü Barajı’nda incelemelerde bulundu.

DSİ Hatay Şube Müdürü Mehmet Ekinci, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü de Ergün Çolakoğlu ve Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş ile set yükseltme çalışmaları süren Tahtaköprü Barajı’nda yaptığı incelemede 30 yıldır devam eden çalışmaların Aralık 2019’da bitirileceğini söyleyen Yayman, ‘Amik ovasına can verecek bu muhteşem projeyle sulanmayan toprak kalmayacak’ dedi.

Tahtaköprü ve Reyhanlı barajlarının Türkiye’deki en önemli sulama projelerinden biri olduğunu vurgulayanYayman, “Tarım ve Orman Bakanlığımız bu projelere 125 milyon lira bütçe ayırdı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Her iki baraj bittiğinde ovada suyun ulaşmadığı bir karış toprak kalmayacak. Aralık ayına kadar barajlar tamamlanmış olacak. İnşallah önümüzdeki yıl Amik Ovası’nda taşkın göremeyeceğiz. Tüm çiftçilerimizi de suya kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

DSİ Hatay Şube Müdürü Mehmet Ekinci, barajın su tutma kapasitesini 175 milyon metreküpten 350 milyon metreküpe çıkarttıklarını söyledi.

Çalışmaların yüzde 80’lik kısmını tamamladıklarını ifade eden Ekinci, “Barajın sulama kapasitesi 120 bin hektardan 480 bin hektara çıkacak. Ödenekle ilgili problemimiz yok. Bu yıl kasım ayı sonu gibi bitecek ve Hatay’ın hizmetine sunacağız. Çalışmaların sürdüğü Reyhanlı Barajı’nı da bu yıl bitireceğiz. Bu barajla da 600 bin dekarlık bir saha suya kavuşacak. 200 bin dekarlık alanı da taşkından koruyacağız. Reyhanlı ve Tahtaköprü barajları toplam bir milyon dönüm sahanın sulama ihtiyacını karşılayacak. 200 bin dönüm sahayı da taşkından koruyacak. Her iki barajımızda bu yıl sonunda bitecek” dedi.

– “Suyun ulaşmadığı bir karış toprak kalmayacak”

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü de Ergün Çolakoğlu da Amik Ovası’nın önemli bir tarım arazisi olduğunu hatırlattı. Bu yılki taşkınlara değinen Çolakoğlu, toplam bir milyon dönüm sahayı suya kavuşturacak ve 200 bin dönüm sahayı taşkından koruyacak olan Reyhanlı ve Tahtaköprü barajları bittiğinde bu taşkınların biteceğini ve tüm ovanın suya kavuşacağını anlattı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"