Dönüşüm sırası Arsuz ve İskenderun’da

Yayınlanma Zamanı : 22 Ağustos 2019 Saat: 15:30

Dönüşüm sırası Arsuz ve İskenderun’da

Hatay Ulaşım Master Planı kapsamında Toplu Taşıma Rehabilitasyon ve Hat Optimizasyon Dönüşüm Projesi çalışmalarıyla ulaşımda yeni bir dönem başlatan Hatay Büyükşehir Belediyesi, dönüşüm işlemini Antakya’nın ardından Arsuz ve İskenderun’da başlatacak. Vatandaşlara daha güvenli bir yolculuk sağlamak, hava kirliliğini ile trafik yükünü azaltmak amacıyla hayata geçirdikleri çalışmanın ilk olarak Harbiye’de uygulandığını söyleyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, uygulamanın trafikte en sorunlu ilçelerinden başladığını dile getirdi.

Ulaşım Master Planı’nı İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte 3 yıla yakın bir sürede yaptıklarını anlatan Başkan Savaş, “En sorunlu bölge Harbiye’ydi ve oradan başladık. 372 tane minibüs vardı, bunu 59’a çektik, her 6-7 kişiyi bir minibüse veya otobüse ortak ettik. 280 kişi ortak oldu, 28 kişi olmayız dedi. Olmayana da şu şartı sunduk; 7 kişi 1 otobüse ortak olduysa ve 7 kişiye karşı sen 1 minibüse sahipsen 7’ye 1 oranında kalkış yapacaksın. Bu arkadaşlarımızı 1 yıl buna ikna edemedik. Hal böyle olunca bu 28 kişiye farklı bir güzergâh,  geri kalan 280 kişiye başka güzergâh verdik. Rant varsa herkes için eşit bir şekilde var. Kentsel dönüşümde büyükşehir olarak istersem 50 veya 100 otobüs alabilirim ama almıyorum. Bu meselede bunları rehabilite edelim, birleştirelim daha efektif bir trafik olsun ve esnaf kazansın istiyorum. Derdimiz para kazanmak değil, derdimiz iş yükünü ve amortisman giderlerini azaltmak, daha güvenli bir yolculuk sağlamak, hava kirliliğini ile trafik yükünü azaltmak. Bunu sadece biz yapmıyoruz modern tüm ülkeler ve Türkiye’deki bütün büyükşehirler yapıyor. Şimdi Antakya’yı da birleştiriyoruz sonra Arsuz ve İskenderun’a geçeceğiz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"