‘Kızlar Manastırı İskenderun Halkı’na tahsis edilsin’

Yayınlanma Zamanı : 21 Ağustos 2019 Saat: 11:42

‘Kızlar Manastırı İskenderun Halkı’na tahsis edilsin’

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, tarihi ve inanç merkezi olması açısından önem taşıyan Kızlar Manastırı’nın, İskenderun Belediyesi’nin borcu karşılığında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesini eleştirdi.  Eserlerin bir kamu kurumundan diğer bir kamu kurumuna aktarım sonrasında kimlerin ya da hangi vakıfların eline geçeceği endişesinin hakim olduğunu ifade ederek konuyu meclis gündemine taşıyan Şahin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından cevaplandırılması istemiyle sunduğu soru önergesiyle, borç karşılığında belediyelerin mülklerinin satılması dışında başka alternatifler olup olmadığını ve belediyelerin tarihi ve kültürel değeri olan mülklerinin satışının engellenmesi konusunda herhangi bir düzenleme olup olmadığını irdeledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, İskenderun Belediyesi’nin 1 Ağustos 2019 tarihinde yaptığı meclis toplantısında Belen’in Soğukoluk Mahallesinde bulunan ve mülkiyeti İskenderun Belediyesi’ne ait olmasına rağmen daha önce Belen Belediyesi tarafından “tehlike arz ettiği gerekçesiyle” yıkımı istenen Kızlar Manastırı’nın, belediyenin borcu karşılığında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesi kararına istinaden yaptığı açıklamada, “Alınan karar ile mülkiyeti İskenderun Belediyesi’ne ait olan ve 15 dönüm üzerinde bulunan tarihi manastır, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanunun 8. maddesi kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca satın alınması karşılığında, hazineye bedelli devri yönünde karar alınması ve alınan kararın uygulanması için belediye başkanı ve encümene yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. 1900’lü yılların başında yapılmış olan Latin Katolik Kilisesi’ne bağlı, geçmişte sadece yaz aylarında faaliyet gösteren manastır, 15 Ağustos Meryem Ana’nın göğe yükselişine adanmış kutsal bir inanç merkezi özelliği taşımaktadır. Ayrıca 2 katlı ve bahçeli olan yapı, özgün taş işçilikli mimari özellikleri ile döneminin yapılaşma özelliklerini taşıyan mimari yapısı ile bulunduğu mekânda mimari açıdan üstünlük gösteren öğeleri ile korunması gereken bir eserdir. Hatay ve Türkiye için tarihi ve kültürel açıdan önemli zenginliklerinden birisidir. Tarihi ve inanç merkezi olması açısından önem taşıyan Kızlar Manastırı’nın bir kamu kurumundan diğer kamu kurumuna aktarılması sonrasında kimlerin eline ya da hangi vakıfların eline geçeceğinden endişe duyulmakta, bu nedenle manastırın öncelikli olarak İskenderun halkına tahsis edilmesi gerekmektedir. Tarihi değerlerimiz ve inanç merkezlerimiz ranta açılıp ne idiği belirsiz yandaş vakıflara peşkeş çekiliyor. Bu kabul edilemez bir durum. Millilik sadece sınırların güvenliğini sağlamakla değil bu topraklardaki tüm değerleri korunmakla olur’’ dedi.

Tarihi, kültürel ve inanç merkezi olması açısından bölgenin zenginliklerinden birisi olan Kızlar Manastırı yeniden restore edilmesi gerektiğini ifade eden Şahin, Trabzon örneği vererek, manastırın Turizm ve Kültür Bakanlığı’na devredilerek restore edilmesi, yayla kültürüne ve inanç turizmine katkı koyması amacıyla tarihi bir mirasın insanlığın hizmetine kazandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Hükümetin belediyelere uzun ya da kısa vadede borcunu ödeme yükümlülüğü getirmediğinin de altını çizen Şahin, tarihi ve inanç merkezi olması açısından önem taşıyan Kızlar Manastırı’nın Hazineye devredilmesi konusundaki bu aceleciliğin nedeninin de açıklanması gerektiğini belirterek,  satılması yerine huzurevi, gençlik kampı, sosyal tesis ya da butik otel olarak kullanılabileceğine dikkat çekti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"