Mide botoksu ile karıştırmayın!

Yayınlanma Zamanı : 20 Ağustos 2019 Saat: 10:22

Mide botoksu ile karıştırmayın!

İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, obeziteyle mücadelede uygulanan yöntemlerden biri olan ‘mide balonu’ hakkında bilgiler verdi. Ameliyata gerek duyulmayan bir tedavi seçeneği olan mide balonu işlemi sonucu diyetisyen takibiyle 20 ile 25 kiloya kadar verilebildiğini söyleyen Pişkinpaşa,  bu yöntemle ayrıca obezitenin sebep olduğu sağlık sorunlarının da önüne geçilebildiğini ifade etti.

Mide balonu uygulamasının midenin fundus denilen üst bölgesine endoskopi ile yerleştirildiğini belirten Pişkinpaşa, “Bu balonun hacimsel varlığı, tokluk hissi yaratır. Mide balonu, doğal olarak acıkmadan, az yiyerek, rahat kilo vermeyi sağlar. Mide balonunun mideye yerleştirilmesi, bir ameliyat değildir. Bilinçli sedasyonla,yaklaşık 10 ile 15 dakikada mide balonu mideye yerleştirilir. Bu işlem, hastanede yatış gerektirmediğinden, kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam eder. Mide balonunun, mideye yerleştirildikten sonraki hali, yaklaşık 30 gramdır. Bu hafifliğin en önemli avantajı, kişinin midesindeki balonun varlığını hissetmeden, mevcut yaşantısını devam ettirebilmesidir. Mide balonu uygulaması, diyet ve egzersiz uygulamaları sonucunda kilo verememiş olan 18- 65 yaş arasındaki yetişkinlere geçici süreli uygulanır. Uygulama süresi, 6 – 12 aydır. Ameliyata gerek duyulmayan bir tedavi seçeneği olan mide balonu, aşırı kilolu hastalarda ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonları azaltmaktadır. Balon, istenildiği zaman çıkarılmaktadır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"