Dünya çocukların eliyle güzelleşecek!

Yayınlanma Zamanı : 08 Ağustos 2019 Saat: 13:38

Dünya çocukların eliyle güzelleşecek!

13. Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri kapsamında, bugün gerçekleşen Bilim Haftası’nın üçüncü gününde Arsuzlu çocuklar ekoloji, çevre ve tarımı tartışmanın yanında doğaya yeniden ekecekleri tohum toplarının hazırlığını yaptı. İskender Sayek Kültür Evi’nde hazırlanan atölyede bilimle buluşan çocuklar bir yandan doğayı tanırken,  diğer yandan da biraya gelmenin ve birlikte öğrenmenin mutluluğunu yaşadı. Yedikleri meyvelerin çekirdekleri ve çeşitli ağaçlardan topladıkları tohumları yeniden doğaya ekecek olmanın heyecanını yaşayan çocukların mutluluğunu anne ve babasının hayalleriyle birleştiren İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, rahmetli annesi Füsun Sayek adına düzenlenen etkinliklerin önemini duygu yüklü şu satırlarla anlattı:

“Annem ve babamın kurdukları nice ortak hayalden birisiydi dede yadigârı evimizi bir Kültür Evi’ne çevirmek. Hatay’ın Arsuz ilçesinde, bölgeye has mimarisiyle, köyün merkezinde yer alan ve bizim de anılarımız arasına yerleştirebileceğimiz kadar bilinçli olduğumuz yaşlara kadar içinde yaşadığımız ev, 2004 yılında İskender Sayek Kültür Evi olarak, bu hayalin ilk adımı oldu. O yıldan bu yana yaz ayları boyunca Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği’nin yürüttüğü “Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinliklerine” ev sahipliği yapar hale geldi. Artık geleneksel hale gelmiş olan bu buluşmaların 13.’sü gerçekleşiyor bu sene.

Arsuz’lu çocuklar bireysel olarak farklı sesler verebildiklerini, ancak bu farklı seslerin bir arada çok güçlü ve etkileyici olabileceğini deneyimliyorlar. Kısacık bir çalışma ile dahi ortak ses çıkarabileceklerini, birbirilerinden farklı ama farklılıklarıyla ortaklaştıklarında güçlü ve etkili ses verebildiklerini öğreniyor çocuklar.

Bilim etkinliklerinde buluşuyor çocuklar. Hayatı, doğayı tanıyorlar. Mikroskopla görülmeyeni gören, doğanın renklerini hayatlarına taşıyan, yaparak öğrendikleri etkinliklerle buluşuyorlar. Ve hayallerinden hiç kopmamaları gerektiğini onlara anımsatacak Masal Saatleriyle devam edecek buluşmaları ilerleyen günlerde… Hayal kurup masallarla büyürlerse, doğayı ve kendilerini tanırlarsa bugünlerine de yarınlarına da sahip çıkacak iradeyi hiçbir baskı altında dahi kaybetmeyeceklerini bilen bir anlayışla…

Halka açık konserler, toplum söyleşileri ve sergiler hepimizi bir araya getiriyor. Doktorların hiçbir karşılık beklemeden ettikleri yemin ışığında halk sağlığı için gönülden yaptıkları sağlık taramalarıyla iyi oluyoruz, hep birlikte. Yıl boyunca süregelen farklı etkinliklerde dayanışmayla oluşturulan bir fon öğrencilere burs oluyor, nefes veriyor.

Aşkla mesleğine, toprağına, hayatı paylaştığı tüm insanlara bağlı olan sevgili annemin uğruna mücadele ettiği barış, eşitlik ve özgürlük için buluşuyoruz 13 senedir. Bu hayallerin ve değerlerin ortağı olan sevgili babamın itici gücüyle… Ama eğer 13 yıldır aralıksız ve istikrarlı bir biçimde bir köy evinin iç avlusundan yayılabiliyorsa bu değerler, birçok sessiz kahramanın sayesinde oluyor.

Düzenin değişmesini beklemeyip tutabildiği yerden tutup değişimi var edenler sayesinde bir yeninin umudu bugün dünden daha güçlü. Hem de hayatımızın her alanında, coğrafyamızın her köşesinde böyle. Hayatlarına yazdıklarıyla, çizdikleriyle, mücadeleleriyle ortaklaşma onurunu yakaladığımız nice isimler ve pek çok isimsiz kahraman sayesinde yarın bugünden daha aydınlık olacak. Bir gün mutlaka!”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"