İskenderun Limanı, Ortadoğu’nun yüküne talip!

Yayınlanma Zamanı : 25 Temmuz 2019 Saat: 16:57

İskenderun Limanı, Ortadoğu’nun yüküne talip!

İskenderun Limakport Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü, son yıllarda özellikle konteyner ve transit taşımacılıkta kapasitesi artan limanda hedeflerinin Ortadoğu’daki bütün yükleri İskenderun’a çekmek olduğunu söyledi. 1 milyon tüyo konteyener elleçlemeyi, 3 milyon tüyoya kadar çekebilecek alana sahip olduklarını ifade eden Ünlü, Ortadoğu’daki komşu ülkelerle ikili görüşmeleri yaptıklarını ve bu konularda ciddi mesafeler aldıklarını ifade etti.

İTSO yönetimi ve Kahramanmaraş Temsan Makine Mümessillik A.Ş. Genel müdürü Cem Erdoğrul ziyaretinde yaptığı açıklamada İskenderun Limanı’nın bölge ve Ortadoğu için önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Ünlü, “Limak Holding olarak önemli çalışmalar yapmaktayız. 1980-1990 yılları arasında İskenderun Limanı’na gelen gemilerin yoğunluğu ve bölge ekonomisine sağladığı faydaları hepimiz çok iyi biliyoruz. O dönemde İskenderun esnafı da limanın aktif bir şekilde faaliyette bulunmasından dolayı çok iyi durumdaydı. İşte bizler de o günleri getirmek için çaba sarf ediyoruz. Ortadoğu’daki komşu ülkelerle ikili görüşmelerimiz ve ziyaretlerimiz oluyor. Bu konularda ciddi mesafeler alındı. Bunun karşılığı teknik anlamda baktığımız da 1 milyon tüyo konteyener elleçlememizi 3 milyon tüyoya kadar çıkabilecek alanımız var. Bu da bölgedeki transit yüklerle mümkün. Limak Port olarak İskenderun Limanını İran, Irak başta olmak üzere diğer Ortadoğu ülkelerde hatırlatmaya çalışıyoruz. Bu konuda Altyapı oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. İTSO yönetimine de bizimle birlikte bölgemiz ekonomisini hareketlendirecek çalışmalarda yer almalarını bekliyoruz. 1 yıla kadar bölgemizde ciddi hareketler bekliyoruz. İskenderun, stratejik olarak çok önemli bir noktada yer almaktadır. Ortadoğu’ya yakın olması bölgemiz için çok önem arz etmektedir. Bizler bu yüklerin hepsini getirmeye talibiz. Diğer limanlara gelen yüklerin dışında buraya hiç gelmeyen yükleri getirme adına çalışmalar yapıyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"