İSTE’yene TÜBİTAK ödüllü kahve!

Yayınlanma Zamanı : 19 Temmuz 2019 Saat: 10:27

İSTE’yene TÜBİTAK ödüllü kahve!

İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mikail Barış Turunç, Ön Kuluçka Merkezi’nde geliştirdiği projeyle 13. TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri 2019 Kayseri Bölge Yarışması’nda üçüncülük elde etti.

Danışmanı Arş. Gör. Raif Kenanoğlu gözetiminde hazırladığı “Mikobarista Latte Art Makinası” Projesi’yle Makine İmalatı ve Otomotiv Kategorisi’nde dereceye giren Mikail Barış Turunç, Erciyes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen törende TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması üçüncülük ödülünü aldı.

Ttöreninin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Kayseri Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Sebahattin Ünalan, yarışma hakkında bilgiler vererek, “1650 civarındaki proje, elemelerden geçirilerek 600’e düşürüldü. Her bölgede yaklaşık 100 proje sergilendi. Sergilenen bu 100 projeden 15 ile 20 arasında proje bir üst tura geçecek. Finalist projeler, bölgelerimizi temsil edecek nitelikte olacaktır” dedi.

Üçüncülük ödülünü almaya hak kazanan “Mikobarista Latte Art Makinası” projesinin gelişimi hakkında bilgi veren proje yürütücüsü İSTE öğrencisi Mikail Barış Turunç ise, “İSTE’nin Kuvöz isimli Ön Kuluçka Merkezi’nde geliştirdiğim bu projede; gündelik hayatta sıkça tükettiğimiz ve gün geçtikçe tüketimi artan kahve bazlı ürünlerin, standartlar dışına çıkarak daha cazip ve teknolojinin kullanımı ile daha kişiselleştirilebilir bir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, kahve köpüğü üzerine yapılan görselleri (kahve sanatı) çeşitlendirerek ve otonom hale getirerek tüketiciler için daha eğlenceli/cezbedici, üreticiler için de gelir artırıcı sektörel yenilik sağlayacak bir makine tasarladık ve geliştirdik. 3 boyutlu yazıcı ve inkjet yazıcı çalışma prensiplerinden esinlenerek başladığımız bu projede, makinanın ilk prototipini oluşturduk ve şu anda bu prototipi piyasaya sunabilecek durumdayız. Yarışmada derece almış olmaktan dolayı gururluyuz. İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’ye, danışmanım Arş. Gör. Raif Kenanoğlu’na, bütün hocalarıma ve İSTE-TTO’ya (Teknoloji Transferi Ofisi) projeye verdikleri destekler için minnettarım” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"