Sınır kapısında mutluluğun resmi!

Yayınlanma Zamanı : 17 Temmuz 2019 Saat: 10:16

Sınır kapısında mutluluğun resmi!

Terör örgütü DEAŞ’ın Irak’ın Sincar bölgesini işgali sırasında Suriye’ye götürülerek ailesinden koparılan Iraklı 10 yaşındaki Hoker Kolo, Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle amcasıyla kavuştu.

Amcası Hüseyin Omar Kolo’nun Erbil Başkonsolosluğu’na müracaatıyla İdlib’te bir yetimhane görevlisinin evini açtığı Hoker’in yaşadığı dramdan haberdar olan ve zaman kaybetmeden girişime başlayan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Suriye’den getirilen küçük Hoker’i, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda amcasına teslim etti.

Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Hoker’in ailesinin DEAŞ’ın Sincar’ı işgali sırasında darmadağın olduğunu belirterek, “Babasının öldüğü ve bütün akrabalarından ayrı kaldığı söyleniyor. Hoker, Suriye’de satıldı ve belli bir süre orada kaldı. Olayın kahramanı amca Hüseyin’in Erbil’deki Başkonsolosluğumuza başvurması sonrasında Dışişleri Bakanlığımız ve ilgili diğer kurumlarımız devreye girdi. Amcaya İstanbul üzerinden Hatay’a seyahat imkanı sağlandı ve bugün burada ikisi bir araya geldi” dedi.

Hoker’in amcasını ilk gördüğünde şoke olduğunu anlatan Cengiz, “Yarın yeni ve mutlu bir sayfa açılmış olacak. Amca ve yeğenini yarın yolcu edeceğiz” dedi.

Amca Kolo ise yaşanan sürecin 2014 yılında başladığını belirterek, “Hatay’da da Türk yetkilileri yeğenimi bana teslim ettiler. Türkiye’nin bu girişimi için ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"