İhracatçı ve ithalatçı firmalara büyük kolaylık!

Yayınlanma Zamanı : 17 Temmuz 2019 Saat: 11:17

İhracatçı ve ithalatçı firmalara büyük kolaylık!

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) Başkanı Levent Yılmaz, Gümrük Laboratuvarının İskenderun Teknik Üniversitesi’nde kurulmaya başlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, sürece katkı sunan herkese ayrı ayrı teşekkür etti. Özellikle ithalat ve ihracat yapan firmalara büyük kolaylık sağlayacak olan gümrük laboratuvarının ticari hayatın tüm bileşenlerine olumlu katkı sağlayacağını söyleyen Başkan Yılmaz, güçlenen firmaların da bölgeye daha fazla katma değer ve daha fazla istihdam sağlayacağına vurgu yaptı.

“Herkes kazanacak, İskenderun kazanacak”

İskenderun Gümrük Laboratuvarı’nın kurulmasıyla ithalat ve ihracat yapan firmaların Mersin’e gitmekten kurtulacağını söyleyen İTS0 Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Hepinizin bildiği üzere, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’na seçildiğimiz günden bu yana, oda olarak tespit ettiğimiz ve çözüm önerileri sunduğumuz bölge sorunlarımızın büyük bir bölümü olumlu sonuçlara ulaştı. Bu sorunlardan en önemlilerinden biri de Gümrük Laboratuvarı ihtiyacıydı. Bölgemizde Gümrük Laboratuvarı’nın olmayışı, ithalat ve ihracat yapan firmalarımızın Mersin Gümrük Laboratuvarıyla çalışmasını zorunlu hale getirmekte, bu durum firmalar açısından hem zaman kaybına hem de maddi külfete neden olmaktaydı. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de, üyelerimizden gelen talepler neticesinde, bu sorunu gündemimize alarak çözüm üretilmesi noktasında çalışmalar yürütmeye başladık. Gümrük Laboratuvarı’nın İskenderun’a kazandırılması noktasında, İTSO Yönetim Kurulu’nda göreve başladığımız ilk günden bugüne, oda olarak birçok çalışma gerçekleştirdik. Gümrük Laboratuvarı’nın bölgemize kazandırılması talebimizi yaklaşık 6 yıldır her platformda dile getirme ve bu beklentimizi karar verici üst mercilere ulaştırma noktasında oda olarak gerek şehir içinde gerekse şehir dışında birçok yetkiliyle görüşmeler yaptık. Bakanlarımıza, Valilerimize Milletvekillerimize, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kısaca birçok üst düzey yetkiliye bu ihtiyacın giderilmesine ilişkin taleplerimizi yazılı ve sözlü olarak birçok defa ulaştırdık. Bu gayretlerimiz sonucunda ise; Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019 yılının mart ayındaki İskenderun ziyaretinde, Gümrük Laboratuvarı’nın bölgemize kazandırılacağının müjdesini almış olduk. Uzun süredir birçok Sivil Toplum Kuruluşu, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile birlikte vermiş olduğumuz uğraş ve göstermiş olduğumuz gayret neticesinde, bölgemize önemli faydalar sağlayacağına inandığımız Gümrük Laboratuvarının İskenderun Teknik Üniversitesi’nde kurulmaya başlanmasından büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Özellikle dış ticaret ve lojistik konularında faaliyet gösteren üyelerimiz ve sanayicilerimiz açısından büyük önem taşıyan bu yatırımın bölgemize kazandırılması, firmalarımızın hem zaman hem de maliyet kaybının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Bu durumu geniş bir açıdan değerlendirdiğimizde ise; maliyetleri azalan firmalarımızın finansal yapısı güçlenecek, bu durumun ticari hayatın tüm bileşenlerine olumlu yansımaları olacak, güçlenen firmalar bölgemize daha fazla katma değer ve daha fazla istihdam sağlayacaktır. Kısaca hepimiz bir şekilde kazanmış olacağız” şeklinde konuştu.

Emeği geçenlere teşekkür

İskenderun Gümrük Laboratuvarının bölgeye hayırlı olmasını dileyen Başkan Yılmaz, “Bu sürece çok katkı sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Ticaret Bakanlığımıza, Hatay Valimiz Sayın Rahmi Doğan’a, Hatay Milletvekillerimiz Sayın Abdulkadir Özel, Sayın Suzan Şahin ve emeği geçen tüm vekillerimize, İskenderun Kaymakamımız Sayın İskender Yönden’e, İskenderun Belediye Başkanımız Sayın Fatih Tosyalı’ya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörümüz Sayın Türkay Dereli’ye ve tüm İSTE ailesine, ekonomik katkılarından dolayı özellikle Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Sayın Uğur Ateş’e ve tüm AKİB camiasına, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubemize, Tosyalı A.Ş.’ye, Atakaş A.Ş.’ye ve adını sayamadığımız emeği geçen, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"