Kanserde en önemli risk faktörü; Sigara

Yayınlanma Zamanı : 16 Temmuz 2019 Saat: 11:15

Kanserde en önemli risk faktörü; Sigara

İskenderun Gelişim Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. S. Ezgi Oymak, akciğer kanseri başta olmak üzere, gırtlak, mide, bağırsak, böbrek, meme ve rahim gibi birçok kanser türüne neden olan sigaradan uzak durarak kanserden korunmanın mümkün olduğunun altını çizdi.

Akciğer kanserinin meydana gelmesinde en önemli risk faktörünün sigara olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Ezgi Oymak, “Ülkemizde; erkek ve kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en önemli sebebi, akciğer kanseridir. Yılda 4000 kişi bu sebeple hayatını kaybetmektedir. Akciğer kanseri, tedavisi en güç olan kanserlerin başında gelmektedir. Sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski, içmeyenlere oranla 13 kat daha fazladır. İçilen sigara miktarı arttıkça, bu risk daha da artmaktadır. Günde iki paketten fazla içen her 7 kişiden biri akciğer kanserine yakalanacaktır. Bununla birlikte sigara içenin yakınında bulunan ve dumanı soluyan sigara içmeyenlerin de kansere yakalanma riski vardır. Sigara dumanı anne karnındaki bebeği dahi etkilemektedir. Bu nedenle sigara içmeden önce ailenizi ve çevrenizi düşünmelisiniz” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"