Hatay’da tarihe tanıklık eden bu ağaçtan haberiniz var mı?

Yayınlanma Zamanı : 15 Temmuz 2019 Saat: 10:50

Hatay’da tarihe tanıklık eden bu ağaçtan haberiniz var mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kültürel olarak özel bir yere sahip olduğu gerekçesiyle tescillenerek, koruma altına alınan 9 bin 369 “anıt ağaç” arasında Hatay’dan da bin 500 yaşındaki bir ağaçın yeraldığını duyurdu.

Anıt ağaçların boyutsal ve kültürel özelliklerine göre dört gruba ayrıldığını belirten Kurum, bunların boyutsal anıt ağaçlar, tarihi anıt ağaçlar, folklorik anıt ağaçlar ve mistik anıt ağaçlar olduğunu söyledi.

Kültürel anıt ağaçlarda tarihi açıdan “tarihi bir olaya veya şahsiyete tanıklık etmesi”, mistik açıdan “dini bir inanışla yöre halkınca yüceltilmiş olması”, folklorik olarak ise “halkın gelenek ve göreneklerinin dönemsel de olsa civarında gerçekleştiği ya da yörede gerçekleşen üzücü veya sevindirici olaya tanıklık etmesi” gibi özelliklerin arandığını dile getiren Kurum, bu değerlerden herhangi birisine sahip olan ağaçların, “anıt ağaç” olarak tespit edildiğini vurguladı.

Bakan Kurum, tescil edilmiş anıt ağaçlar arasında yer alan Hatay’daki yaşlı çınarın ziyaretçilerine yaşadıkları dönemin olaylarını hatırlattığını dile getirdi.

Kırıkhan’da bin 500 yaşındaki çınar ağacının Bakanlıkça nisan ayında tescillendiğini anımsatan Kurum, “Bu yaşlı çınar ağacı 500’lü yaşlarında haçlı ordusunun Antakya’yı işgal edişine, 800’lü yaşlarında ise Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferine tanıklık etti” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"