Bu daire başka daire…

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin de proje olduğu olduğu, K2 Çağdaş Sanat Derneği koordinatörlüğündeki konuk sanatçı programı olan Daire Projesi, Avrupa Birliği’nden hibe desteği kazandı.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından “Sivil Toplum Destek Programı” çerçevesinde yürütülen program kapsamındaki 10 çalışmadan biri olan Daire Projesi’nin bütçesi ise 529 bin avro olarak belirlendi. Bütçenin yüzde 90’ı da Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından karşılanacak.

Hatay, İzmir, Çanakkale, İstanbul, Sinop, Diyarbakır, Mardin, Nevşehir ve Mersin olmak üzere 9 ilde uygulanacak proje kapsamında, sanatçıların mevcut yaşama ve çalışma ortamlarının dışında bir yerde konuk olarak belirli bir süreliğine yaşayıp üretim yapmalarına olanak sağlanacak.

Proje, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Göçebe Akıl, Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği, Troya Kültür Derneği ile Slovenya’dan SCCA-Ljubljana Çağdaş Sanat Merkezi’nin ortaklığında hayata geçirilecek.

Hedef, iş birliğini geliştirmek

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Ceyhan Çiçek, sivil toplum kuruluşlarını desteklemek ve STK’lar arasındaki diyaloğu geliştirmek için çalıştıklarını belirterek, sanatçıların Daire Projesi ile uluslararası bağlantılara ulaşabileceğini aktardı.

K2 Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Ayşegül Kurtel de konuk sanatçı ağı kurabilmek için uzun zamandır çalıştıklarını kaydederek, “Sanatçılar için bir platform oluşturmak ve ulusal, uluslararası sanatçıların daha samimi bir ortamda bir araya gelip çalışmasını, beyin fırtınası oluşturabilmesini hedefliyoruz” dedi.

K2 Çağdaş Sanat Derneği Proje Koordinatörü Orkide Salar da, seçici Kurul tarafından 9 ilde “Konuk Sanatçı Programı” uygulamalarını yürütmek üzere yurt içi ve yurt dışından sanatçıların belirleneceğini, her ilde konuk sanatçılar için ulusal bir açık çağrı yapılacağını ifade etti.

Orkide Salar, merkez İzmir olmak üzere projenin uygulandığı tüm illerde kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin temsilcileri ile tanıtım toplantıları, ihtiyaç analizleri, olanak tespitleri, çalıştaylar, paneller, gösteriler ve sergiler düzenleneceğini belirtti.

Bir cevap yazın