Amik Ovası için beklenen hamle!

Yayınlanma Zamanı : 17 Haziran 2019 Saat: 22:00

Amik Ovası için beklenen hamle!

Amik Ovası’nın kışın taşkınlardan korunması, yazın ise sulama ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılacak olan Tahtaköprü Barajı Gövde Yükseltme çalışmasına ilk kazma vuruldu. 9 metre gövde yükseltme çalışmalarına start veren törene Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, DSİ 6. Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet, Hassa Kaymakamı Yusuf Turan, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, çevre ilçelerin belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’ın yarım asırlık hayalinin son noktasında olduklarını belirterek, projenin Amik Ovası için “olmazsa olmaz” olduğunu ifade etti.

Set yükseltme çalışmalarının aralık ayında biteceğini vurgulayan Yayman, “Bu yıl Amik Ovası’na, Tahtaköprü Barajı 8 defa boşaldı ve doldu. Allah nasip ederse bu barajı yükselttiğimizde olağanüstü bir durum yaşanmazsa taşkınlar olmayacak, seli önleyeceğiz. Ovada da bazı sulanamayan yerler var. Proje sonunda ovada sulanmayan yer kalmayacak. Burası aynı zamanda çok önemli bir miktarda elektrik de üretecek. Yükseltme çalışmaları bittiğinde barajdaki su tutma kapasitesi iki katına, sulanabilir arazi miktarı dört katına çıkacak” dedi.

Yayman, ayrıca Hassa ve İslahiye belediyelerinin iş birliğiyle de baraj çevresinin çok güzel bir turizm alanına dönüştürüleceğini sözlerine ekledi.

Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu da Tahtaköptü Barajı’nın ovadaki çiftçilerin hayat kaynağı olduğunu belirterek, çiftçilerin barajdaki suyu verimli bir şekilde kullanacaklarına inandığını ve barajın çok az bir maliyetle katma değeri en yüksek yatırım olduğunu anlattı.

Adana DSİ 6. Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet ise mevcutta sulanan tarım arazilerine 34 614 hektar ilaveyle toplamda 46 514 hektar arazinin sulanacağını ve yılda 20 000 000 KWS enerji üretimi sağlanacağını belirterek, bunun yanı sıra Karasu güzergahındaki Hassa ve Kırıkhan ilçeleri ve köyleri ile Havaalanı bölgesinin de taşkından korunmasının mümkün olacağını ifade etti. 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"