Tahta Köprü Barajı’na kazma vuruluyor!

Yayınlanma Zamanı : 14 Haziran 2019 Saat: 12:28

Tahta Köprü Barajı’na kazma vuruluyor!

Uzun zamandan beri gündemde olan Hatay Tahtaköprü Barajı’nın yükseltilmesi ile ilgili ilk kazmanın 17 Haziran Pazartesi günü vurulacağı öğrenildi. Amik Ovasını kışın selden korumak, yazın ise daha fazla tarım arazisinin sulanmasını sağlamak amacıyla yapılacak olan çalışmalar kapsamında DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Tahtaköprü Barajı’nın gövde dolgusunın 9 metre yükseltileceği açıklandı.

Böylece mevcut durumda sulanan 119.000 dekar zirai araziye 346.140 dekar alan daha eklenecek olup, toplamda 465.140 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Ayrıca yılda 20.000.000 KWS enerji üretilecek ve Karasu güzergahındaki Hassa ve Kırıkhan ilçeleri ile köyleri ve Hatay Havaalanı bölgesinin taşkından korunması sağlanacak.

Devam eden çalışmalarla birlikte fiziki gerçekleşme oranı yüzde 70’a ulaşan barajda, su alma yapısına ait çelik cebri borular menba ve mansapta döşenerek, mansapta gömlek betonu yapıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"