Kültür yolcuları Hollanda’dan döndü

Yayınlanma Zamanı : 11 Haziran 2019 Saat: 16:14

Kültür yolcuları Hollanda’dan döndü

Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 8 kişilik grup, Surfing Our Roots, Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ projesi kapsamında yel değirmenleri ile ün salmış, laleler ülkesi Hollanda’yı fethetti.

mde

Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibelendirilen projenin Hollanda etabına Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu Müdürü Hüseyin Dönmez, İngilizce Öğretmeni Hanefi Zobar, Müdürü Yardımcısı Meryem Sevinç, Matematik Öğretmeni Özlem Kurt, 8. Sınıf Öğrencilerinden İlayda Yurdakul, Duygu Bulut, Irmak Özalp Ve Emine Eylül Güngör katıldı.

dav

Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu Müdürü Hüseyin Dönmez, projenin bir önceki toplantısının geçtiğimiz şubat ayında Litvanya, Türkiye, Yunanistan, Hollanda ve Portekiz’den 6 ortak okulun katılımıyla Portekiz’de yapıldığını belirterek, “Hollanda ziyaretimizde hem ülkenin kültürünü öğrendik hem de Türk kültürüne özgü değerlerimizi toplantıya katılan öğretmen ve öğrencilere sunma fırsatı yakaladık. Bu proje için emek veren tüm arkadaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

dav

“Projelerimizi sunma imkânı bulduk”

Proje Koordinatörü ve aynı zamanda Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Hanefi Zobar ise, projenin kültürel mirasları yerinde inceleme üzerine kurulduğunu belirterek, “Geçtiğimiz ay kültürel mirasları inceleme kapsamında, öğrencilerimizle birlikte tarihin sıfır noktası, Şanlıurfa ilimizde bulunan Göbeklitepe’ye gezi düzenlemiştik. Öğrencilerimiz bu geziden büyük keyif aldı. Burada edindiğimiz bilgileri farklı ülkelerden gelen ortaklarımızla paylaştık. Bizim için güzel fırsat oldu. Proje kapsamında, kültürel miras listesinde olan tarihi yerlerde klip çekimi de vardı. Biz bu klip çekimini, tarihimizde büyük bir öneme sahip, ünlü ozanımız, Pir Sultan Abdal’ın Dostum Dostum türküsünü kullanarak kaydetmeyi uygun gördük. Okulumuzda ve Şanlıurfa’da uzun saatler alan çekimle, bir tanıtım klibi hazırladık. Bu klibi sosyal medyada paylaşmıştık ve büyük beğeni toplamıştı. Aynı klibi Hollanda’da izletme fırsatımız oldu. Ortaklarımızdan tam not aldık. Hem de güzel ülkemizin güzel yerlerini tanıtmış olduk. Bize, güzel ülkemizi yurtdışında tanıtma fırsatı veren, öğrencileri ve öğretmenlerimize yeni ufuklar açan Türkiye Ulusal Ajansı’na ve Avrupa Komisyonu’na teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

dav

“Tarihi yel değirmenleri muhteşemdi”

Hayatında ilk kez uçağa bindiğini söyleyen 8. Sınıf öğrencisi Emine Eylül Güngör, yapılan proje toplantısından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ Bir hafta boyunca farklı ülkelerden farklı öğrencilerle birlikte çalışmalar ve geziler yaptık. Hollanda’nın tarihini ve kültürünü öğrenmeye çalıştık. En çok dikkatimizi çeken Hollanda’nın her tarafında dönen yel değirmenleri ve deniz kenarlarına örülen duvarlar oldu. Amsterdam’da gezdiğimiz Sanat Müzesi’de çok güzeldi. Bize bu imkanı sağlayan, okulumuzun kapılarını Avrupa’ya açan kıymetli öğretmen ve idarecilerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"