Berfin Duruşması öncesi kadınlardan dayanışma çağrısı

Yayınlanma Zamanı : 11 Haziran 2019 Saat: 17:54

Berfin Duruşması öncesi kadınlardan dayanışma çağrısı

Geçtiğimiz Ocak ayında eski sevgilisinin yüzüne kezzap atması sonucu sağ gözünü kaybeden ve yüzünün büyük bölümü yanan 19 yaşındaki Berfin Özek’in ilk duruşması 04 Temmuz’da İskenderun Adliyesi 1. Ağır ceza mahkemesinde görülecek. Estetik ameliyat olmak için heyecanla gün sayan Berfin, İskenderun Kadın Platformu ile birlikte düzenlediği basın açıklamasında, hayatını karartan ve yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Ozan Çeltik’in en ağır cezaya çarptırılmasını talep etti. Türk adaletine güvendiğini söyleyen Berfin, yaşadığı süreçte kendisine destek olan herkese teşekkür etti.

Kadın dayanışmasına çağrı

İskenderun Kadın Platformu Dönem sözcüsü Avukat Mehtap Sert, Berfin’in mücadelesine destek olmak isteyen herkesi kendileri ile birlikte mücadeleye davet ederek, “Kadına yönelik her türlü şiddetin; yaşam hakkını tehdit eden, temel bir insan hakkı ihlali olduğu, toplumu derinden yaralayıp , halkların geleceğini etkilediği bilinci ve şiddetin töre, gelenek, haksız tahrik, ordaydın, mesaj attın gibi hiçbir gerekçe ile meşrulaştırılmaması şiarı ile Berfin kızkardeşimizle dayanışma sergilediğimiz süreçte hukuki olarak yol kat etmiş bulunuyoruz. Berfin’e asitli saldırıyı gerçekleştirdiği isnadı ile tutuklanan sanık Casım Ozan Çeltik hakkında kasten adam öldürmeye teşebbüsten dava açılmıştır. Hazırlık soruşturması kasten yaralamadan yürütülmüş ancak sürecin sonunda kadına yönelik şiddetin yaşam hakkını tehdit ettiği kabul edilmiş ve dava kasten öldürmeden açılmıştır. Halihazırda yürürlükte bulunan TCK kadına yönelik şiddette henüz gerekli düzenlemeleri yapmadı. Ancak Berfin’in dosyası bu konuda atılacak adımlardan biri ve devamının gelmesi için tüm kadın arkadaşlarımızla mücadele etmeye dayanışma sergilemeye devam edeceğiz. Yargı reformu paketinde her ne kadar kadına şiddet durumunda bir düzenleme var ise de infaz rejiminde doğru orantılı bir düzenleme öngörülmemiştir. Bu yanıyla düzenlemenin de eksik olduğuna dair bu vesile ile tırnak içinde bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Berfin’in duruşması 04/07/2019 tarihinde saat 10.45 de İskenderun Adliyesi 1. Ağır ceza mahkemesinde görülecektir. Hatay Barosu ve Adana Barosu Kadın hakları komisyonu davaya müdahil olmuştur. Hatay Barosundan kişisel olarak katkı sunan değerli meslektaşlarımızda gücümüze güç katacaktır. Ayrıca destek olmayan isteyen herkesi bizimle mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

Kadın mücadelesi örnek olacak

Berfin’in tedavi süreci hakkında da bilgiler veren Sert, “Berfin, 13 Haziran’da kontrolleri yapılmak üzere Bodrum’a gidecek. Ameliyat tarihi olarak 17 Haziran belirlenmişti. Ancak doktor kontrollerini yapıp değerlerine baktıktan sonra tarihte değişiklik olma ihtimali var. Hastane süresince ameliyat masrafları konusu bilindiği üzere çözüldü. Emeği katkısı geçen Sağlık bakanlığına, Acıbadem Hastanesine, Dr Mehmet Mutaf’a ve bu süreçte ısrarlı çabalarıyla bize destek veren Ayşe Arman’a teşekkür ederiz. Ancak tüm masraflar henüz çözülmüş değil. Bodrum’da kalacak yer, kaldıkları süre içerisinde kişisel harcamalara, yeme ,içme gibi harcamalara destek olmak için İskenderun Kadın Platformu dayanışma çağrısı yapıyor. İlk destek Hatay Birlikte Güçlüyüz Kadın Dayanışması’ndan geldi. 17 Haziran’da Antakya Sümerler Amfi tiyatroda bir dayanışma etkinliği düzenledi. Tüm dostları bu etkinliğe davet ediyoruz. Ayrıca Bodrum’da bulunduğu sürece destek olacağına söz veren Bodrum Kadın Dayanışmasına selamlarımızı yolluyoruz. Birlikte bir kadın mücadelesiyle, Berfin’e geleceğe umut örmek için çalışmaya devam ediyoruz. Vardık, varız, var olacağız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"