Sigara, mesane kanseri riskini artırıyor

Yayınlanma Zamanı : 22 Mayıs 2019 Saat: 12:09

Sigara, mesane kanseri riskini artırıyor

İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Abdulmecit Yavuz, görülme yaşı ortalaması 50 olan mesane kanserinde sigara tüketiminin riski arttırdığını söyledi. ‘Mesane Kanseri Farkındalık Ayı’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu kanser türünün sigara kullanımıyla erken yaşlarda ortaya çıkabileceğini ifade eden Yavuz, mesane kanserinin  daha çok erkeklerde görülebileceğine vurgu yaptı.

Mesane kanserinin; erkeklerde prostat, akciğer ve kalın bağırsak kanserlerinden sonra dördüncü sıklıkta görülen kanser türü olduğunu ifade eden Op. Dr. Abdulmecit Yavuz, “Mesane kanseri, prostat kanserinden sonra en sık rastlanan kanser türüdür. Erkeklerde, kadınlara oranla 3 kat fazla görülmektedir. Mesanedeki kitlelerin yüzde 90’ı kötü huyludur. Sigara kullanımı, bu kanser riskini arttıran etmenlerin başında geliyor. Sanayi sektöründe kullanılan bazı kimyasallar da mesane kanserine neden olmaktadır.  Ayrıca; kronikleşen idrar yolu enfeksiyonları, radyasyon tedavileri, sağlıksız beslenme de risk faktörleri arasında yer almaktadır. Mesane kanseri, genelde erken evrede fark edilebilmektedir. Bu hastalık; idrarda kan görülmesi, idrar çıkma alışkanlığında değişiklik, kansızlık gibi belirtilerle kendini gösterir. Mesane kanserinin tanı ve tedavisinin en önemli faktörü ameliyattır. Öncelikle endoskopik yani kapalı yapılan cerrahiyle mesane tümörü çıkarılır ve daha sonra tedavi planlanır. Tümör fazla yayılmışsa, diğer açık cerrahi yöntemler tercih edilir. Tedavi sonrası da beş yıl takip önemlidir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"