Yetimlerin yüzü güldü

Yayınlanma Zamanı : 21 Mayıs 2019 Saat: 9:31

Yetimlerin yüzü güldü

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Yetim Vakfı ev sahipliğinde Reyhanlı’daki İHH Eğitim Köyü’nde, Suriyeli yetim çocuklar ve aileleri için düzenlenen iftar programına katıldı.

2017 yılından bu yana hizmet verilen Reyhanlı Eğitim Köyü bahçesindeki iftar programı Çocuklar tarafından hazırlanan Suriye yöresel halk oyunu gösterisi ile başladı. Eğitim Köyünde kalan ve Kur’an-ı Kerim okuma yarışmalarında dereceye giren Suriyeli öğrencinin Kur’an tilaveti ve duaların edildiği etkinlikte, eğitim merkezinde yapılan el yapımı ürünler sergilendi.

Yetim Vakfı Başkanı Mehmet Gülsatar yaptığı konuşmasında, iftar yemeğine katılan herkese teşekkür ederek, “Bugün Dünya Yetimler Günü biz de böyle anlamlı bir günde Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası ve Eğitim Vakfı ev sahipliğinde bir araya geldik” dedi.

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, STK olarak her zaman İHH’nin yanlarında olduklarını belirterek, “Bu coğrafyada yaşamak bizim kaderimiz. İHH, 2011 yılından sonra yaşanan süreçte Suriyeli öksüz ve yetim kalan çocuklarımız için kimsesizlere kimse olma noktasındaki çalışmalarından dolayı ben özellikle teşekkür ediyorum“ dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Eğitim Köyünü daha önce de ziyaret ettiğini ve buradan çok etkilendiğini belirterek, “Bu coğrafya gerçekten de kaderimiz. Birlikte yaşamak istek ve arzumuz, birlikte var olma arzumuz hepimizin kaderiymiş. Suriye’de 2011 yılında başlayan bu süreçte gelinen nokta bizlere neleri nasıl görmemiz gerektiğini, nelerden nasıl dersler almamız gerektiğini bir kez daha önümüze koymuştur. Bugün hala İdlib’de insanların üzerine bombalar düşerken burada birileri kimsesiz kalmış yetim çocukları sahiplenerek onlara ev olmak, aile olmak için gayret göstermekte. Ben bundan dolayı hem İHH’ya hem de Yetim Vakfı’na şükranlarımı sunuyorum. Burada böyle bir tesis kurmak ve çocuklarımızın iyi şartlarda yaşayarak geleceğe iyi bir şekilde hazırlanabilmesi için yatırım yapılmış. Bu konuda çaba sarf etmiş katkı vermiş olan herkese teşekkür ediyorum. Biz de burada çocuklarımızın yanında olmak için, onlarla birlikte iftar yapmak için eşimle birlikte geldik. Bundan duyduğum hazzı da dile getirmek isterim. Türkiye Cumhuriyeti devleti 2011 yılında başlayan bu süreçte Suriyeli kardeşlerimizin yanında yer aldı. Mağdurun ve mazlumun yanında oldu. Ecdattan beri bu böyle olmuş. Gönül coğrafyamızda yaşayan insanlarla hem hal olmuşuz, onlarla birlikte olmuşuz, ekmeğimizi onlarla paylaşmışız. Bu bizim milletimizin ferasetidir. Gönül zenginliğidir ve bunun içinde yüce Türk milletine şükranlarımızı sunuyoruz. Gönül ister ki bir an önce bu kriz sona ersin ve insanlar yurtlarına, evlerine dönerek huzur içinde yaşamalarını sürdürsünler. Bu kriz bitene kadar bu millet de, devlet de, bu mağdurlarla, bu yetimlerle birlikte olacaktır. Bu vesileyle hem İHH’yı hem de Yetim Vakfı’nı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yaklaşık bin kişi birlikte iftar duasının ardından orucunu açtı.

Programa Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşinin yanı sıra Cilvegözü Mülki İdare Amiri Salih Altun, Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Akgün, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, Yetim Vakfı Başkanı Mehmet Gülsatar, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, ilçe kurum temsilcileri de katıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"