İlk çilek hasadının bereketi Vali Doğan’ın elinden

Yayınlanma Zamanı : 14 Mayıs 2019 Saat: 9:46

İlk çilek hasadının bereketi Vali Doğan’ın elinden

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan, Yayladağı Geçici Barınma Merkezi’nde kalan Suriyeli Türkmenlerin ekip yetiştirdiği çilek ve mantar hasadına katıldıktan sonra, Kültür Mantarı seralarını inceledi.

250 Suriyeli ailenin tarımsal üretimde bulunduğu kampta mantar ve çileğin yanı sıra 350 dönüm alanda Kapya Biber yetiştirme projesini de inceleyen Vali Doğan, sonrasında ihracata yönelik üretilen çileklerin muhafazası için yapılan soğuk hava deposunu inceledi.

Vali Doğan, hasat öncesinde Suriyeli yetim çocuklarının eğitim gördüğü merkezi de ziyaret ederek çocuklarla sohbet etti. Gördükleri eğitim ile ilgili bilgiler alan Vali Doğan ve eşi, çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı.

Daha sonra Yayladağı’nda üreticilerle birlikte ilk hasadı yapan Vali Rahmi Doğan, yapılan proje ile 2017 yılından önce 100-150 dönüm civarında olan üretim alanının bu yıl 900 dönüme yükseldiğini ifade ederek “2014 yılında hayata geçirilen ve Yayladağı ilçemizde üretimine başlanan çilek, ilçemizin tarımsal potansiyeline olumlu bir katkı yapan katma değeri yüksek bir ürünüdür. Burada yürütülen proje ile 250 civarında Suriyeli Türkmen aile geçimini sağlayabiliyor. Bu yolla hem üretime katkı yaparken hem de ekonomik gelir elde etme ve kendi geçimlerini ikame etme imkânı buluyorlar’ şeklinde konuştu.

Yayladağı Kaymakamlığı tarafından ilk kez bu yıl “Kültür Mantarı Yetiştiriciliği” projesi kapsamında hazırlanan 100 er m2’lik 25 çadırda üretilen mantar seralarını da inceleyen Vali Doğan, buradaki hasada katılarak mantar çadırlarında incelemelerde bulundu. Vali Doğan buradaki üreticilere bereketli hasatlar diledi.

Vali Doğan’a ziyaretlerinde İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce ve eşi, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Sağlık Müdürü Umut Tiryaki, İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Cengiz Bilen ve Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın eşlik etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"