Cavit Göktaş, mide botoksunu anlattı

Yayınlanma Zamanı : 13 Mayıs 2019 Saat: 11:53

Cavit Göktaş, mide botoksunu anlattı

Obezite, Diyabet ve Reflü Cerrahisi Uzmanı Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Cavit Göktaş, Medipark Tıp Merkezi’nde ‘mide botoksu’ semineri verdi. Mide botoksunun kısa sürede yapılması, hastanede yatış gerektirmemesi ve hastanın sosyal yaşamına hemen dönebilmesi gibi avantajları olduğunu söyleyen Göktaş, uygulama sonrası diyetisyen takibi gerektiğinin de altını çizdi.

Obezitenin dünyada ve ülkemizde giderek önemli bir sağlık problemi haline geldiğini ifade eden Göktaş; “Obezite; hem ülkemizde, hem de dünyada ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de üç kadından biri maalesef obez. Obezite, 15 yıl hayatı kısaltıyor. Obezite tedavi edilmediğinde; diyabet, tansiyon, kalp yetmezliği, beyin damar hastalıkları sorunlarına neden olabiliyor. Mide botoksu, bir bakterinin toksinidir. Botoksun en önemli özelliği, sinirleri felç etmesidir. Mide botoksu, toksini belli bir oranda sulandırarak, midenin belirli bölgelerine enjekte ediyoruz. Endoskopi şeklinde, bir saat sonra taburcu ediyoruz. Mide botoksunu; vücut kitle indeksi genelde 35’in altında olan kişilere ve 15-20 kilo fazlası olanlara uyguladığımız bir yöntemdir. Botoksun etkisi, 4 ile 6 ay sürüyor. Yeterli kilo verilmemesi durumunda altı ay sonra tekrarlanabiliyor. İşlem sonrası diyetisyen takibi önemlidir. Duygusal yeme bozukluğu gibi sorun yaşayanların da psikolojik destek alması önem teşkil etmektedir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"