Çocuklar anne-babayı taklit ediyor!

Yayınlanma Zamanı : 08 Mayıs 2019 Saat: 11:03

Çocuklar anne-babayı taklit ediyor!

İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, çocukların, öğrenme sürecinde anne babayı rol model aldığını ve bu sebepten ötürü anne babaların özellikle bu dönemde dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Çocuklarda taklit etme becerisinin bir yaş sonrası geliştiğini belirten Gamze Uygun Ekenel, “Çocuklarda öğrenme süreci, anne babayı taklit ederek başlar. Çocuklarda model alma ve taklit etme becerisi, bir yaş civarında gelişir. Kız çocukları annelerinin kıyafetlerini giyerek, erkek çocukları da babaları gibi tıraş olmak isteyerek, kendi tarzlarını oluşturmak isterler. Çocuk, anne ve babanın uygun olan bir davranışını taklit ediyorsa, olumlu bir geri bildirimde bulunulmalıdır. Çocuk uygun olmayan bir davranışı taklit ediyorsa da, bu durumun yanlış olduğu düzgün bir şekilde anlatılmalıdır. Çocuk, anne babayı taklit ettiğinde aşırı tepki verilmesi, onun cesaretinin kırılmasına yol açabilir ve çocuğun ileriki dönemde içine kapanmasına neden olabilir. Unutulmamalıdır ki; çocuğun anne babayı taklit etmesi, öğrenme sürecine ve kimlik gelişimine önemli katkı sağlar” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"