Vali Doğan, Hatay için şans

Yayınlanma Zamanı : 06 Mayıs 2019 Saat: 13:17

Vali Doğan, Hatay için şans

Hatay Valisi Rahmi Doğan, katıldığı bir televizyon programında göreve başladığı günden bu yana Hatay için yaptığı çalışmalar, ilin şu anki durumu, yapılan yatırımlar ve önümüzdeki süreçte gerçekleştirecekleri faaliyetlerle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Vali Doğan’ın Hatay’a ivme kazandıracak olan Samandağ – Arsuz yolu, Hassa Tüneli, Hado projesi ile ilgili açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle:

Kaçakçılıkla etkin mücadele

 “Hatay’da Suriye’de 2011 yılından bu yana yaşanan sürecin neticesinde düzensiz göç faaliyetleri başta olmak üzere tüm kaçakçılık faaliyetlerine yönelik etkin mücadele yapmaktayız. Başta Zeytin Dalı harekatı olmak üzere ayrıca 2’nci Hudut Alay Komutanlığımız 276 km’lik sorumluluk bölgesinde 41 hudut karakolu ile sınır güvenliğini sağlamaktadır. Hudut hattında alınan etkin emniyet tedbirleri sonucunda illegal geçişlerin önüne geçilerek, 2018 yılında 246.724, 02 Mayıs 2019’a kadar 47.218 şahıs,  mevzuat hükümlerine göre işleme tabi tutulmuştur. İlimizde Geçici Koruma Kapsamında toplam 432.270 Suriyeli yaşamaktadır. Bunlardan 16.565 Suriyeli; Yayladağı ve Altınözü ilçelerimizde bulunan 3 Geçici Barınma Merkezinde kalmaktadır.

Samandağ – Arsuz yolu turizme değer katacak

“Valilik olarak yaptığımız en önemli projemiz Samandağ- Arsuz Yolu projesidir.  26 km uzunluğunda 8 metre çift şerit, 2,2 metre bisiklet yolu; toplamda 10,2 m genişliğinde beton asfalt yol, olarak yapılacaktır. 29 Ekim 2019’da bitmesi planlanmaktadır. Bu yol ilimiz turizmine değer katması, bölgenin deniz ve kara güvenliğine katkı yapması bakımından trafiğe açılması önem arz edecektir.”

İkinci dev proje Dörtyol-Hassa Tüneli

“Daha sonra ilimiz için en önemli ikinci yol projesi ise Dörtyol-Hassa Tüneli projesidir. Proje toplamda 31,3 km uzunluğundadır. Projede  4 Adet (19.362 m) tünel, 1 Adet (400 m) viyadük,3 Adet (188 m) köprü bulunmaktadır. ÇED süreci tamamlanmış olup, 2019 yılı yatırım programına alınmıştır. Bu tünel ile Gaziantep-İskenderun arası 221 km’den 136 km’ye, Kahramanmaraş-İskenderun arası 186 km’den 151 km’ye, Kilis- İskenderun arası 153 km’den 113 km’ye, Hassa-Payas arası ise 100 km’den 31.3 km’ye düşecektir.”

Türkiye’nin en büyük OSB’si  Hassa’ya

“Hassa OSB, 1.377 hektar alanda yapılacak olup, Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olacak. İlimizde yatırım için yer sıkıntısı yaşandığı düşünülünce, limanlara ve Ortadoğu’ya çok yakın bu alanının önemi daha iyi anlaşılacaktır. Hassa OSB‘yi Amanos Tüneli’ne bağlayan 4.5 km’lik yol bağlantısı da Karayolları nezdinde planlanarak bağlantı sağlanmıştır.”

HADO için planlama devam ediyor

Madenli’de Yat Limanı yapılarak bölgenin deniz turizmine açılması ve burada aynı zamanda Su Sporları Merkezi yapılması için gereken çalışmalar başladı. Ayrıca buradan HADO seferlerinin de yapılması için HBB ile planlama yapıyoruz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"