Sağlıklı yaşam için altın kurallar

Yayınlanma Zamanı : 26 Nisan 2019 Saat: 12:28

Sağlıklı yaşam için altın kurallar

İskenderun Gelişim Hastanesi’nin bilgilendirme ve bilinçlendirme seminerleri kapsamındaki durağı bu kez Merkez Bankası İskenderun Şubesi oldu.  Uzman Klinik Psikolog Yağmur Yazar’ın ‘Depresyon’, Beslenme ve Diyet Uzmanı Betül Demir’in ise ‘Sağlıklı Beslenme’ konusunda Merkez Bankası Personelini bilgilendirdiği seminerde, sağlıkla yaşam ve personelin kendini daha iyi hissetmesi için önemli ipuçları verildi.

“Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır”

Depresyonun belirtileri ve tedavi yöntemi hakkında bilgiler veren Uzm. Klinik Psikolog Yağmur Yazar, “Enerji kaybı, yorgunluk, odaklanmada zorlanma, uyku düzensizliği, iştah kaybı gibi belirtiler, iki hafta boyunca ve gün boyu sürüyorsa, bu depresyonun belirtisidir. Depresyon, tedavi edilebilir bir hastalıktır. En etkili tedavi yöntemi de ilaç ve psikoterapidir. Depresyon tedavisinde en önemli hedefimiz, şikâyet süresini kısaltmamızdır. Kendinizi daha iyi hissetmek adına; arkadaşlarınızla ve ailenizle duygularınızı paylaşabilir, umutsuzluğu hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Düzenli olarak yürüyüş ve spor yapın. İş yaşamınızda sıkıntı olduğunda, problemlerinizi eve taşımayın. İşten çıktıktan sonra zihninizi boşaltacak uğraşlar edinin. Daha pozitif bir bakış açısıyla, hayatımızda mutlu ve başarılı olabiliriz” dedi.

“Sağlıklı beslenerek hastalıklardan korunun”

Sağlıklı beslenmeyle obezite, kalp ve damar hastalıkları, diyabet gibi önemli sağlık sorunlarından kurtulabileceğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Betül Demir ise, “Obezite; aldığınız enerjinin, harcadığınız enerjiden fazla olması ve aradaki farkın yağ olarak vücudunuzda depolanmasıdır. Obezite, kronik ve önlenebilir bir rahatsızlıktır. Vücudun sağlıklı çalışabilmesi için, enerji alımı ile enerji harcaması dengede olmalıdır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek çok önemlidir. Sağlıklı beslenmeye adım adım başlayabiliriz. Kısa mesafeli yürüyüşler yapmak, su tüketimini arttırmak, rutin kan tahlillerini yaptırmak, markete aç gitmemek, ömür boyu sürdürebileceğiniz alışkanlıklar edinmek, sizi daha iyi hissettirecektir. Sağlıklı beslenerek, hastalıkların oluşma riskini önleyebilirsiniz. Kalp hastalığın en önemli nedeni diyabet ve obezitedir. Diyabetten korunmak için sağlıklı beslenmek önemlidir” şeklinde konuştu.

Uzman Klinik Psikolog Yağmur Yazar ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Betül Demir, sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"