Arsuz sessiz kalmadı, çocukların sesi oldu

Yayınlanma Zamanı : 26 Nisan 2019 Saat: 17:58

Arsuz sessiz kalmadı, çocukların sesi oldu

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Arsuz İlçe Kadın Kolları, İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğuna yapılan cinsel istismarı oturma eylemi ile protesto etti. Karaağaç Hizmet Binası yanındaki parkta düzenlenen oturma eylemine Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, Arsuz Belediye Meclis Üyeleri, CHP gençlik kolları, çocuklar ve vatandaşlar da destek verdi.

‘Çocuk bedenime dokunma’, ‘Cinsel istismarın meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz’, ‘Dayanamıyoruz artık! İstismar değil cinayet’, ‘Çocuklarımızın düşlerini karanlığa teslim etmeyeceğiz’ pankartları taşıyan CHP Arsuz Kadın Kolları, “Çocukların çıkaramadığı ses olmak zorundayız. Bu olaylar son bulana kadar mücadelemizi vereceğiz. Susmayacağız” diyerek haykırdı.

 ‘Yeter diyoruz’

CHP Arsuz Kadın Kolları adına açıklama yapan Başkan Sibel Uslu, çocuklara özgürce yaşayabilecekleri bir dünya bırakmanın herkesin temel görevi olduğunu  belirterek, “Küçükçekmece’de yaşayan o acıyla, 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar olayı ile irkiliyoruz. Artık hep bir ağızdan yeter diyoruz. Kadınlar olarak, anne olarak korkuyor ve endişeleniyoruz evlatlarımız için. Kadının adının olmadığı bir ülkede, bu travmadan nasıl kurtuluruz bilen var mı? Bugün burada biz bu konuşmayı yaparken üzülerek söylüyoruz ki çocuk istismarı dâhilinde yeni bir saldırı daha meydana gelme ihtimali hiç uzak değil” değil, diyerek endişelerini dile getirdi.

‘Utançtır diye haykıracağız’

Ülkemizde her 4 çocuktan birinin istismar mağduru olduğuna dikkat çeken Uslu, “Tablo çok acı. İşte tam bu yüzden acılarımıza yalnızca uzaktan seyrederek ortak olamazsınız. Kafamızı kuma gömmeyeceğiz, yaşananlara kulak tıkamayacağız. Çocuklarımızın maruz kaldığı cinsel istismar vakaları, erkek egemen baktığınız dünyada, ataerkil yapının sıkı sıkıya muhafaza edildiği ülkemizde, cinselliğin tabu haline getirilmesinin bir sonucudur deyip buna boyun eğmeyeceğiz. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığının, her  yaşanan  çocuğa şiddet, istismar ve kadına şiddet olayının ardından yürütülen davalara müdahil olma girişimi acizliktir, utançtır diye haykıracağız” dedi.

‘Hak savunucularına verilen gözdağıdır’

Açıklamasında ‘önlemek, korumak, yaşatmak ve kurtarmak’ kelimelerine vurgu yapan Başkan Uslu, “Ülkemizin yaşadığı  kaos ve şiddet sarmalı “Bir kereden bir şey olmaz” anlayışının savunucusu bu konudaki araştırma önergelerini red eden AKP iktidarının yanlış ve gerginlik yaratan, toplumumuzu ayrıştırıcı yaklaşımı ve basiretsiz idaresinin bir neticesidir. Önlemek, korumak, yaşatmak ve kurtarmak kelimeleri, bu topraklarda yalnızca iktidar ve ikbali mevzubahis ise gündem oluyor. Bu milletin, huzur ve güven içinde yaşaması yalnızca iktidarın şahsına ve himayesindekilere münhasır bir ayrıcalıkmış hissi yaşatılıyor. Sloganlarla farkındalık yaratmaya, halkın gözünde çocuğa karşı işlenen suçların daha görünür olması için harcanan çabaları baskılayan cezalandıran iktidar, bu davranışıyla suçluları, tecavüzcü ve katilleri koruyup cesaretlendiriyor. En son Taksim’de yaşanan gözaltı olayı bunun en taze örneğidir. İstanbul’da bir yurttaşımızın çocuğa karşı işlenen suçları protesto etmek isterken gözaltına alınması iktidarın hak savunucularına verdiği bir gözdağıdır” dedi.

‘Siz sindikçe biz başkaldıracağız’

Sessizlerin sesi, mağdurların isyan çığlığı olmaya devam edeceklerini söyleyen Sibel Uslu, “AKP iktidarı 17 yıllık zaman diliminde bırakın bu suçlara karşı caydırıcı cezalar getirmeyi istismarcı ve tecavüzcüleri yüreklendiren bir iklim oluşturmaktadır” diyen Uslu, “Siyasi iktidar son 10 yılda cinsel ilişkide rıza yaşını düşürmüştür. Çocuk gelinler konusuna kulak tıkamıştır. 4+4+4  sözde yeni eğitim sistemiyle genç kızlarımızı koruyan 8 yıllık kesintisiz eğitim çemberini kırmıştır. Çocuk yaştakilere imam nikahı ve müftü nikahı yolunu açmıştır. ‘Bir kereden bişey olmaz’ diyen zihniyetler algılar mı bilinmez ancak son 10 yılda ülkemizde 153 bin 319 çocuk cinsel istismara maruz kalmış. Üstelik bu rakam yalnızca yargıya intikal eden vaka sayısıdır. Biz; sessizlerin  sesi, mağdurların isyan çığlığı olmaya devam edeceğiz. Siz sindikçe biz başkaldıracağız. Basiretsiz iktidarınız, toplumun her alanında derinleşen sorunlara karşı duyarsızlığınız devam ettikçe biz inatla ve dirençle mazlum halkımızla el ele vererek baharı getireceğiz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"