İşte CHP’li belediyelerin 10 Temel İlkesi!

Yayınlanma Zamanı : 19 Nisan 2019 Saat: 16:23

İşte CHP’li belediyelerin 10 Temel İlkesi!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partili belediye başkanlarının çalışmalarında uyacakları esasları içeren ‘10 Temel İlke’ kitapçığı hazırladı. Tüm partili belediye başkanlarına gönderilen kitapçıkta Kılıçdaroğlu, asgari ücretin geriye dönük olarak Ocak 2019’dan itibaren 2 bin 200 lira olarak uygulanmasını, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın personele izin verilmesini, gençlerin ve çocukların servis ve toplu taşıma masraflarını azaltacak önlemlerin alınmasını istedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca belediye başkanlarına, ‘imzasız ihbarlara itibar etmemeleri’ ve ‘devri sabık yaratmamaları’ uyarısında bulundu. “Verdiğiniz sözü tutun, ayrıştırmayın” diyen Kılıçdaroğlu, kitapçığın önsözünde belediye başkanlarına, “Çok zorlu koşullarda gerçekleşen bir yerel seçimi geride bıraktık. Halkımız 5 yıl için yetkiyi size verdi. ‘Baharı sürekli kılmak’ artık sizin göreviniz. Verdiğimiz sözleri tutma zamanı. Hiçbir ayırım yapmadan, kimseyi ötekileştirmeden tüm kent halkını kucaklama ve harcadığınız her kuruşun hesabını vererek hizmet üretme zamanı” mesajı verdi.

Belediye başkanlarının bu 10 temel ilkeye uymalarının ‘baharın sürekliliği’ açısından çok önemli olduğunu da vurgulayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu 10 temel ilke halkımızla belediye arasındaki karşılıklı güvenin pekişmesini de sağlayacaktır” dedi.

Bu temel ilkelere uyumun, aynı zamanda CHP’li belediyeler arasında uygulama birliğini de sağlayacağına dikkat çeken Kılıçdaroğlu’nun, bir anlamda belediye başkanlarının ‘Yol Haritası’ olması için belirlediği ‘10 Temel İlke’ şöyle:

1- Tüm söylemleriniz olumlu-pozitif olmalı. Önyargılarla, “devri sabık” yaratmak gibi düşüncelerden özenle kaçınılmalı. Elbette yolsuzluklarla mücadele yapılacak, yolsuzluğa izin verilmeyecektir Ancak bu konuda bir denetim yapılacaksa, mutlaka yetkin kişiler görevlendirilmeli, adaletli olunmalı.

2- Bir ihbar furyası ile karşılaşabilirsiniz. Belgesiz ve isimsiz hiçbir yazı, ihbar ciddiye alınmamalı. Tüm uygulamalarınız vicdana ahlaka ve hukuka uygun olmalı. Aksi halde çok zaman kaybedersiniz. Oysa zaman kaybetme lüksümüz yok. Çünkü vatandaş için yapacağımız çok şey var.

3- Belediye personeline ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri, kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli.

4- Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli.

5- Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli.

6- Harcamalar, yatırımlar, mali disiplin içerisinde şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı. Bütçe harcamalarıyla ilgili olarak belirli aralıklarla, belde sakinleri ve kamuoyu mutlaka bilgilendirilmeli.

7- Belediyede çalışan personelin asgari ücreti en az 2 bin 200 lira olarak belirlenmeli ve düzenlemenin Ocak 2019’dan itibaren geçerli sayılması hususunda gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

8- Ulaşımın dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınmalı. Özellikle gençlerin ve çocukların okul servisi ile toplu taşıma masraflarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

9- İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilmeli.

10- Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde hangi partiden olursa olsun, ilçe belediyeleriyle eşgüdüm ve uyum içinde olunmalı. Kimseyi ötekileşmeyeceğiniz gibi, ilçe belediyeleri de ötekileştirilmemeli.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"