Patent alın, markanızı koruyun!

Yayınlanma Zamanı : 18 Nisan 2019 Saat: 17:13

Patent alın, markanızı koruyun!

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) ile İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) işbirliğiyle düzenlenen PATENT Okur Yazarlığı, ‘Temel Farkındalık Eğitimiyle firmalara patent almanın önemi anlatıldı. Bir ürününü ya da markasını tescillemek ve haklarını korumak isteyen firmalara nasıl patent alınacağı konusunda yol gösteren seminerde, İSTE Teknoloji Transfer Ofisi(TTO) Koordinatörü ve Araştırma Görevlisi Seçkin Dilek, izinsiz kullanımların önüne geçmek için mutlaka patent alınması gerektiğini ifade etti.

“Patent, ürünleri ve buluşları koruma altına alır”

İSTE Teknoloji Transfer Ofisi(TTO) Koordinatörü ve Araştırma Görevlisi Seçkin Dilek, firmaların üretim ve kalitesinde Patentin çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek; “ Patent kavramı, buluş sahibinin buluşunun üçüncü kişiler tarafından kullanılmasını engelleme hakkıdır. Bu nedenle firmalarımız ürettikleri ürünler ve buluşların yurt içi ve yurt dışı pazarda kullanılmaması, taklit edilmemesi açısından Patent almaları kendi lehine olacaktır. İşletmeler, alacakları Patentlerle bu ürünlerini ve buluşlarını koruma altına alırlar. Patent belgesi, buluş sahibinin izni olmadan, başkalarının patentli ürünü ticari olarak izinsiz kullanılamaz. İşletmeler aldıkları bu Patentle, başka firmaların üretmesini, kullanmasını, satmasını, ithal ve ihraç etmesini de engeller” dedi.

İki ayrı patent stratejisi

İşletmeler için iki ayrı Patent stratejisi olduğuna vurgu yapan Dilek, “Defansif (Savunma amaçlı Patent stratejisi ve Ofansif (Atak Saldırı amaçlı) Patent stratejisi bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı pazarında kaliteli ürün pazarlayabilmek ve bu pazarda tutunabilmek için Patent alınması artık günümüz piyasalarında kaçınılmaz hale gelmiştir. Ticari faaliyette bulunan işletmeler, ürünü üretmek için aletler, ürün üretim metotları gibi iş kollarında Patent yetkililerine gerekli koşulları yerine getirmek, istenilen gerekli yeterlilik belgeleri ile başvurarak alabilirler ” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"