Hergün ortalama 22 bin kişi bu hastalıktan hayatını kaybediyor!

Yayınlanma Zamanı : 16 Nisan 2019 Saat: 16:27

Hergün ortalama 22 bin kişi bu hastalıktan hayatını kaybediyor!

İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Çetin Murat Songur, Merkez Bankası İskenderun Şubesi Personelini kalp ve damar hastalıkları hakkında bilgilendirdi.

Dünya’da her yıl 55 milyon ölümün, 14 milyonunun iskemik kalp hastalığı nedeniyle meydana geldiğini söyleyen Songur, kalp sağlığını korumak için basit ama hayat kurtaran ipuçları da verdi.

Kalp hastalıklarını arttıran risklere değinen KVC Uzmanı Doç. Dr. Çetin Murat Songur,  “Her gün yaklaşık 22 bin kişi, her saat ise bin kişi bu kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. İnsanlar yaşlandıkça, kalp hastalıkları riski de artmaktadır. Ailesinde 60 yaşından önce koroner kalp hastalığı yaşayan bir bireyin olması, kişide riski artırır. Kadınlar için risk, özellikle menopoz sonrası artar. Bununla birlikte, erkekler koroner kalp hastalığına daha yatkındır. Kontrolsüz hipertansiyon veya yüksek tansiyon, arterlerin kalınlaşmasına ve daralmasına neden olur ve kan akışını azaltır. Egzersiz eksikliği, işlenmiş et, trans yağlar ve hazır gıda tüketimi ve diğer faktörler riski artırır. Tip 2 diyabet ve obezite gibi metabolik sağlık sorunları, koroner kalp hastalığı riskini artırır. Özellikle sigara kullanımı, riski artırır. Tütün, iltihaplanmayı artırabilir ve koroner arterlerde daha fazla kolesterolün çökelmesine neden olabilir. Günde 20 sigara içen bir kadın, hiç sigara içmemiş bir kadına göre altı kat daha fazla risk taşır. Düzenli olarak sigara içen erkekler, asla sigara içmeyen erkeklerle karşılaştırıldığında bu risk, üç katına çıkmaktadır” açıklamasında bulundu.

İskenderun Gelişim Hastanesi bünyesinde 250’nin üzerinde sorunsuz kalp ve damar ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirten Doç. Dr. Çetin Murat Songur, sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"