Hatay’ın gürültü kirliliğinde de zirve değişmedi

Yayınlanma Zamanı : 11 Nisan 2019 Saat: 15:34

Hatay’ın gürültü kirliliğinde de zirve değişmedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hatay, Bolu, Afyonkarahisar, Amasya ve Aydın başta olmak üzere, 23 ilin stratejik gürültü haritalarını tamamladı. Harita sonuçlarına göre, şehirlerde gürültü kirliliği nedenleri arasında “trafik” başı çekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çevresel gürültü alanında yürütülen çalışmalar kapsamında şehirler için gürültü kirliliğinin yaşam kalitesi açısından giderek önem kazanan bir konu olduğunu belirterek, “Bakanlığımız tarafından kirliliğin azaltılması ve kontrolü amacıyla 2012 yılından itibaren gürültü haritalarının hazırlatılması çalışmalarına hız verilmiş ve çevresel gürültü alanında yürütülen çalışmalar ile halkın huzur ve sükununun, beden ve ruh sağlığının korunması konusunda önemli adımlar atılmıştır” ifadesini kullandı.

Gürültü haritaları hazırlama çalışmalarının 2012’de başlatıldığını hatırlatan Kurum, bu kapsamda 2016 itibarıyla daha önce 23 yerleşim alanının gürültü haritalarının tamamlandığını, çalışmaların 2017 ve 2018 yıllarında da büyük bir hızla devam ettiğini dile getirdi.

Harita sonuçları ve eylem planları incelendiğinde, gürültü kirliliğinin il bazında farklılık gösterdiğini söyleyen Kurum, “genel itibarıyla insanları en fazla rahatsız ettiği belirtilen gürültü türünün karayolu kaynaklı gürültü yani trafik olduğu ortaya çıktı. Özellikle büyük şehirlerde ve trafiğin yoğun olduğu ana arterlerin civarında yaşayan insanların çok daha fazla gürültüye maruz kaldıkları sonucu ortaya çıktı. Bununla birlikte yerleşim alanları içinde kalan havalimanları gürültüsü de diğer öncelikli gürültülü alan olarak tespit edildi. Ayrıca, kıyı illerde eğlence mekanları ile şehir merkezine yakın yerlerde bulunan demiryolları ve endüstri tesisleri de diğer gürültü kaynaklarını oluşturuyor” dedi.

2018 sonu itibarıyla Diyarbakır, Bolu, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bingöl, Çorum, Denizli, Edirne, Hatay, Karabük, Karaman, Kütahya, Mardin, Muğla, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak ve Van’ın yerleşim alanlarının gürültü haritalarının tamamlandığını aktaran Kurum, böylece bugüne kadar toplam 46 ilin gürültü haritasının çıkarıldığını söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"