Kanserden korkma, geç kalmaktan kork!

Yayınlanma Zamanı : 05 Nisan 2019 Saat: 13:11

Kanserden korkma, geç kalmaktan kork!

İskenderun Gelişim Hastanesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile yeniden düzenlenen Radyoterapi Merkezi’nde hizmet veren Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Önal, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla modern radyoterapi uygulamaları ve aktif aşılama programları hakkında bilgiler verdi. Kanser tedavisinde erken teşhisin hayat kurtardığının altını ısrarla çizen Önal, bölgemizde eksikliği duyulan kaliteli onkolojik tedavilerin de yapılmaya başlandığını söyledi.

Kanseri azaltan 3 faktöre dikkat

Kanserin, tüm dünyada kardiyovasküler hastalıklardan sonra bilinen en sık ölüm nedeni olduğunu açıklayan Prof. Dr. Cem Önal, “Tüm dünyada en sık görülen kanserler; akciğer, meme, kolorektal, prostat ve mide kanseridir. En sık ölüme neden olan kanserler ise akciğer, kolorektal, mide, karaciğer ve meme olarak sıralanabilir. Kanser hastalığı için iki husus çok önemlidir; erken teşhis ve kanserden korunma. Kanserden korunmak için yapılacak en önemli unsurlar; sigara içmemek, düzenli beslenme ve egzersizdir. Günümüzde sigara başta olmak üzere, kanserojen maddelerin zararlı etkileri ile ilgili ciddi çalışmalar ve kampanyalar yürütülmektedir. Kanser tarama programları ise günümüz itibari ile meme, prostat, rahim ve kolorektal kanser ile sınırlı olup en sık görüldüğünü belirttiğimiz akciğer kanseri için etkin herhangi bir tarama programı bulunmamaktadır. Kanser hastalarında hastalığın yerleşim yeri, türü, evresi ve hastanın genel sağlık durumuna göre çeşitli tedaviler uygulanabilmektedir. Cerrahi, kemoterapi, radyoterapi başlıca tedavi seçenekleri olup, seçili hastalarda sistemik radyoaktif tedaviler, radyolojik olarak ablatif tedaviler de uygulanabilmektedir. Günümüzde immünoterapi de sıklıkla kullanılmaya başlanmış olup, tıbbi onkolojide kemoterapiye yanıt vermeyen hastalarda ikinci basamak olarak onay almıştır. Aktif aşılama programları ise sınırlı olup şimdilik rahim ağzı kanseri dışında etkinliği gösterilememiştir” dedi.

“Erken tanı hayat kurtarır”

Kanser tedavisinde uygulamış oldukları radyoterapi hakkında önemli bilgiler veren Prof. Dr. Cem Önal, “Radyoterapi, kanser hastalarının yaklaşık 3/4’ünde gerek kanser hastalığını tamamen ortadan kaldırmak ve bölgesel tekrarlama riskini azaltmak amaçlı, gerekse kansere bağlı kanama, ağrı, nefes darlığı, şuur bulanıklığı gibi semptomları ortadan kaldırmak amacı ile sıklıkla uygulanan etkin bir tedavi yöntemidir. Tedavi sırasında kullanılan radyasyon sadece tedavi odasında etkili olup, hastanın tedavisi bittikten ve tedavi odasından çıktıktan sonra etrafa radyasyon saçmamaktadır. Bu nedenle radyoterapi uygulanan hastalar çevresi için herhangi bir radyasyon riski taşımamaktadır. Radyoterapi merkezlerinde kullanılan cihazlar ve planlama sistemleri kadar akademik çalışmalar ve kişisel tecrübeler de öne çıkmaktadır. Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’mızda konusunda uzman hekim ve radyasyon fizikçileri tarafından teknolojik olarak en üst düzeyde olan radyoterapi cihazları ile gerçekleştirilen tedaviler uluslar arası arenada yüksek prestijli kanser merkezlerinde elde edilebilen benzer yüksek tümör kontrol ve düşük yan etki oranlarıyla, hastalara kaliteli bir yaşam sunmaktadır. Özellikle de kısa süre içerisinde bölgemizde eksikliği olan kaliteli onkolojik tedaviler de yapılmaya başlanmıştır. Son olarak unutulmaması gereken bir sloganı vurgulamak istiyorum. Erken tanı hayat kurtarır” dedi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"