Otizmin farkında, onların yanında!

Yayınlanma Zamanı : 02 Nisan 2019 Saat: 13:31

Otizmin farkında, onların yanında!

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” münasebetiyle okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin Atatürk Anıt Alanı’nda gerçekleştirdiği farkındalık etkinliğine katıldı:

Okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki çeşitli okullardan öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Otizmin farkındayım’ etkinliğinde, Kaymakam İskender Yönden tüm katılımcılara mavi balon dağıtmanın akabinde öğretmen, öğrenciler, otizmli çocuklar ve velilerin de iştirakiyle el ele verilmek suretiyle halka oluşturularak, mavi balonların gökyüzüne uçurulmasıyla otizme dikkat çekti.

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu’nun da katıldığı etkinlikte Kaymakam Yönden, otistik çocukların sosyal hayatta yer alabilmeleri için herkese görev düştüğüne vurgu yaparak, “Otizm, yaşamın erken dönemlerinde kendini gösteren ve sosyal ilişkilerde, iletişim kurmada, davranış kalıpları oluşturmada ve bilişsel gelişmede gecikmeler ve sapmalarla izlenen bir gelişim sorunu olarak kabul edilmektedir. Her insan dünyaya farklı özelliklerle gelmektedir. Herkesin kendine has fiziksel, duygusal ve sosyal yapısı vardır. Herkes için gerekli olan eğitim, otizmli çocuklarımız için aynı zamanda bir tedavi yöntemi olduğundan, büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan erken teşhisle birlikte verilecek özel eğitim onları toplumsal hayata kazandıracaktır. Devletimiz, otizmli çocuklarımızın daha iyi şartlara kavuşabilmesi için tüm imkânlarını seferber etmektedir. Bizler de onların sosyal hayatta yer alabilmeleri ve kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca bağımsız karşılayabilmelerini arzu etmekteyiz. Otizmli bireylerin çocukluktan itibaren ön yargı ve ayrımcılığa maruz kalmadan nitelikli eğitim alabilmelerini temin etmek ve onlara daha iyi bir yaşam sağlamak, başta otizmli çocuklarımızın aileleri olmak üzere toplumumuzun her bireyinin görevidir. Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle icra edilen etkinliklerin, otistik çocuklarımızın yaşamlarına katkı sağlamasını diliyor, çocuklarımızı en samimi duygularımla kucaklıyor, ailelerine ve onlar için fedakarlık gösteren eğitimcilerimize de içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"