‘Amik Ovası, afet bölgesi ilan edilmeli’

Yayınlanma Zamanı : 14 Ocak 2019 Saat: 13:58

‘Amik Ovası, afet bölgesi ilan edilmeli’

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, son yaşanan sel felaketi ve baraj kapaklarının da açılmasıyla sular altında kalan Amik Ovası’nın bir an önce afet bölgesi kapsamına alınması için hükümete çağrıda bulundu.

Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ciddi bir sel felaketinin yaşandığını Amik Ovası’nda binlerce vatandaşın ve çiftçinin mağdur olduğunu ifade eden Topal, meteorolojik olayların daha önceden tahmin edilebilmesine rağmen sel felaketinin önüne geçilemediğini öne sürdü.

Sel felaketinde binlerce çiftçinin zarar gördüğünü, bölgenin hala sular altında olduğunu aktaran Topal, hasar tespit çalışmalarının bir an önce yapılarak vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini beklediklerini ifade etti.

Sel felaketi sonrasında alınacak önlemlere ilişkin hükümete çağrı yapan Topal, şöyle devam etti: “Yaşanan sel felaketinin boyutlarını da düşünerek bölgeyi, afet bölgesi kapsamına bir an önce alın. Çiftçimizin borçlarını erteleyin. SGK primlerini ve vergi ödemelerini 6 ay devlet karşılasın. Üreticinin zararlarını karşılamak üzere destek ödemeleri yapılsın. Özellikle altyapısı zarar gören tüm belediyelerimize, parti ayrımı yapılmaksızın acil yardım fonunda destek ödemesi yapılsın. Bu sel felaketinin bir daha yaşanmaması için barajlarımızda gerekli önlemler alınsın. Bu sel, yaşanan son felaket olsun. Bunu bir fırsata çevirelim ve köklü çözümler getirelim” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"