Amik Ovası’nı kurtarma hamlesi!

Yayınlanma Zamanı : 13 Ocak 2019 Saat: 18:18

Amik Ovası’nı kurtarma hamlesi!

Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Amik Havzası’nda yükselen su ve buna bağlı olarak Amik Gölü Havzasında taşkın oluşmaması için ilgili birimler tarafından sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Hatay Havalimanı Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve Sebahat Özgürsoy Çelik,  Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Havalimanından sorumlu Mülki İdare Amiri ve Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Antakya Belediye Başkan Vekili Ekrem Çerçi, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ömer Akbaş, DSİ 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Metoeroloji Müdürü Mustafa Başaran, Havalimanı Müdürü Durmuş Ali Kaya, Karayolları 53. Şube Şefi Mahmut Bilge Özmen, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, AK Parti İl Başkanı M Ali Yanmaz katıldı.

Toplantı öncesinde Hatay Havalimanı yolunda yükselen su ile birlikte oluşan sorunu yerinde inceleyen Vali Doğan ve beraberindeki heyet, daha sonra havalimanına geçerek burada toplantıyı gerçekleştirdi.

“Havalimanında seferleri aksatacak herhangi bir sorun yok”

DSİ 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci’nin Havza’da biriken su, birikmenin nedenleri, bununla ilgili olarak yürütülen çalışmalar ve bölgede bulunan iş makinalarının yaptığı faaliyetler hakkındaki sunumu ile başlayan toplantıda, son 77 yılın yağış ortalamasının iki katı yağış düşmesine rağmen havalimanında seferleri aksatacak herhangi bir sorun olmadığı, son yıllarda Amik Havzasında DSİ tarafından yapılan planlama neticesinde su birikmesinden etkilenen tarım alanları olmakla birlikte yerleşim yerlerinde hayatın normal akışını bozacak büyüklükte bir taşkının bugün itibariyle yaşanmasının beklenmediği ifade edildi. 


100 dönümlük arazide zarar

Toplantıda ayrıca Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin bugüne kadar 100 bin dönümlük alanda oluşan ürün hasarı belirlendiği, bununla ilgili çalışmaların sürdüğü, oluşabilecek bir riski ortadan kaldırmak amacıyla iki evin tahliyeni bildirildi.

“Büyük bir taşkın riski yok”

Vali Doğan toplantı sonunda yaptığı konuşmada; “2012 yılında alınan tedbirler sayesinde bugünkü veriler ışığında herhangi bir önemli sorun beklenmiyor. Oluşabilecek bir acil durumda ise bütün birimlerimiz teyakkuzdalar. İl Afet ve acil durum merkezimiz 7 gün/24 saat esasına göre hizmet vermektedir. Bugünkü toplantımızın amacı; konu ile ilgili yapılan çalışmaları birlikte değerlendirmek ve varsa bir aksaklık ona müdahil olmaktı. Ancak verilen teknik bilgiler ve ortadaki realite büyük bir taşkın riski olmadığını göstermektedir. En olumsuz senaryonun da dahil olduğu her ihtimali gözönüne alarak kurum ve kuruluşlara gerekli talimatları vermek suretiyle mevcut koordinasyonu güçlendirmektir” diyerek sözlerine son verdi.


Katılımcılarla birlikte görüş alış verişi şeklinde devam eden toplantının ardından Vali Doğan ve beraberindeki heyet AFAD binasına geçerek, 7/24 esası ile görev yaparak süreci takip eden personele gösterdikleri gayretli çalışmalar için teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"