Sıfırdan yeni bir yatırım daha yolda

Yayınlanma Zamanı : 05 Ocak 2019 Saat: 7:45

Sıfırdan yeni bir yatırım daha yolda

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 2018’de yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, 2019’a ilişkin beklentilerini paylaştı.

Geçen yıl, merkez bankaları para politikalarındaki normalleşme, Avrupa ekonomisindeki zayıflama, jeopolitik riskler ve Brexit gibi birçok gelişme yaşandığını ifade eden Tosyalı, tüm bu öngörülemeyen türbülanslara rağmen holding olarak 2018’i “başarılı” bir yıl olarak değerlendirdi.

Tosyalı Holdingin üretim, satış, ihracat ve istihdam oranı açısından 2018’de hedefledikleri seviyeye ulaştığını aktaran Fuat Tosyalı, “2017’de 5 milyon ton olan üretimden satışlarımız 2018’de 6 milyon tona ulaştı. Aynı şekilde 2017’de 650 milyon dolar seviyelerinde bulunan ihracatımızın, geçen yılın sonunda 850 milyon dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Satış hasılatımız da 4 milyar dolar civarındaki bu dolar bazında 2017’ye kıyasla yaklaşık yüzde 24’lük bir artışa işaret ediyor. İstihdam oranımızda da yine yaklaşık yüzde 10 civarında bir artış var” diye konuştu.

‘Sıfırdan yatırım yapacak sanayici çok az”

Demir-çelik alanında geri dönüşümü olmayan ve yüksek meblağlı sabit yatırımların olduğunu, işletmeciliğinin de bilgi ve beceri gerektirdiğini vurgulayan Tosyalı, bugün bu konuda sıfırdan yatırım yapacak sanayici sayısının dünyada az olduğunu ifade etti.

“Cezayir yatırımımız, bizi iyi tanıtan bir örnek”

Demir-çelik alanında yatırım yapmanın zorluklarına işaret eden Tosyalı, “Üretimi başka bir yerde yap, malın tüketildiği yere taşı dönemleri geçti. Bu nedenle biz yatırım yapacağımız lokasyonlarda, o yatırımın ürünlerini tüketecek büyüklükte olması, yeterli enerji ve ham maddeyi bulundurması özelliklerini arıyoruz. Bütün bu bileşenlerin kesiştiği yerde yatırımları yapabiliyoruz. Bu nedenle uzun bir araştırma geliştirme sürecinin ardından yatırıma başlayabiliyoruz. Bu noktada Cezayir yatırımımız, bizi iyi tanıtan bir örnek oldu. Cezayir’deki başarı ve yatırım disiplinimizi gören başka ülkelerden yatırım için davet alıyoruz. Bunlardan görüşme aşamasında olduklarımız var, henüz somutlaşmadı. Holding olarak demir-çelik sektöründe uzmanlaştık. Artık Türkiye de, dünya da biliyor ki; Tosyalı Holding bir demir-çelik sanayicisi. Bu sektörün dışına hiçbir zaman bakışımız olmadı. Bundan sonra da böyle bir niyetimiz yok ama demir-çelik sektöründeki birikimimizi dünyanın birçok yerinde fırsatlara bakarak artırmayı düşünüyoruz” dedi.

 “Asya ve Avrupa ilgi alanımızda”

Birçok yerden yatırım teklifi aldıklarını ifade eden Tosyalı, “Mevcutta Afrika’dayız ama Asya ve Avrupa da ilgi alanımızda. Avrupa’daki tesisler bugün çok rekabetçi değil. Bugün yakaladığımız üretim parametrelerimizle çok ciddi sürdürülebilir rekabet avantajını elde ettik. Bu yetkinliğimizi Asya tarafında da, Avrupa tarafında da ortaya koyabilir ve kullanabiliriz. Oradaki fırsatlara bakıp değerlendiriyoruz. Bizim devam eden yurt içi yatırımlarımız da var. İskenderun’da sıvı çelik üretim yatırımımız var. Ayrıca, bu yılın hemen başında, birkaç aya kadar sıfırdan yeni bir yatırımın duyurusunu yapacağız. Mevcut yatırımlarımızın haricinde 2019 başında yeni bir lokasyonda, Türkiye’nin ithalatını ikame edecek, sektör açısından yeni bir ürünün yatırımına başlayacağız” şeklinde konuştu.

“İskenderun’da yasal süreç bekleniyor”

Tosyalı, Osmaniye, İskenderun, Gebze ve İzmir’deki mevcut tesislerinin yoğun bir şekilde çalıştığına işaret ederek, “Aynı bölgede kapasiteyi artırmak yerine, farklı lokasyonlarda yeni kapasiteler devreye sokacağız.” dedi.

İskenderun’daki tesislerinin limanının çalışmaya başladığını aktaran Tosyalı, burada yasal süreçlerin tamamlanmasını beklediklerini bildirdi.

“Senegal yatırımının boyutu  belli değil”

Ekim ayında Tosyalı Holding ile Senegal hükümeti arasında ülkenin doğusundaki Faleme madeninde yapılacak demir-çelik yatırımına ilişkin mutabakat zaptı imzalandığını anımsatan Tosyalı, “Senegal’e bir yatırım tabii ki olacak ancak boyutu henüz belli değil. Boyutu belli olmayan bir yatırımın rakamını ortaya koymak yanıltıcı olur. Senegal yatırımı, ülkenin boyutuna uygun bir şekilde projelendirildi. Ülkenin politik çekişmeleri var ama bu yatırım o çekişmelere malzeme olmayacak bir tutarda yapılacak. Şartlar uygun olduğunda ilk kazmayı vuracağız.” diye konuştu.

Tosyalı, Senegal’in demir-çelik alanında ithalatçı konumda bulunduğunu, bu nedenle bu alanda üretime ihtiyaç duyduğunu söyledi.

“Demir-çelik sektörünün tek pazarı ABD değil”

Tosyalı, yıl içinde demir-çelik sektörüne yönelik ABD’nin gümrük vergisi artırımlarının da gündeme geldiğine işaret ederek, “Bu ilk açıklandığında, doğal olarak hiç beklemediğimiz bir şeydi. Türkiye’ye karşı ABD’nin böyle bir ambargo uygulayacağı hiç öngörmediğimiz şeydi. Türk demir-çelik sektörünün tek pazarı ABD değil. Tosyalı özelinde 180’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunların içinde ABD pazarı bizim için 80’de 1. Tabii ki ABD pazarının kapanmasını istemeyiz ama madem böyle bir vergi uygulaması var, biz de ürünlerimizi başka pazarda değerlendirdik. Neticede bugün geldiğimiz noktada ihracatımızı artırdık. Tabii ki ABD’ye satışlarımız düştü ancak bugüne baktığımızda kur etkisi ile tekrar oralara mal satabilecek noktaya geliyoruz. Bizim ABD’nin vergi artırımıyla ne üretimimiz ne de ihracatımız azalmadı. Çok geçici bir sürenin dışında bu uygulamadan etkilenmedik. Bu konuda yeni bir düzenleme olursa, vergilerde herhangi bir indirim ya da vergilerin kaldırılması söz konusu olursa hem biz hem de ABD’li tüketici çok olumlu etkilenir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"