Akdeniz’de 3 trilyon metreküp doğal gaz bulundu

Yayınlanma Zamanı : 29 Aralık 2018 Saat: 10:45

Akdeniz’de 3 trilyon metreküp doğal gaz bulundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ergül Yaşar, Doğu Akdeniz’de 3 trilyon metreküpü aşkın doğal gaz varlığının uluslararası bilimsel çalışmalarda belirlendiğini söyledi.

 Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ayağa kaldıracak nitelikte bir doğal gazın olduğunu bilim adamları olarak tespit ettiklerini söyleyen Yaşar, bu kaynakların işletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Türkiye ve KKTC ile herhangi bir anlaşma yapmadan KKTC’nin deniz hukukundan kaynaklanan haklarını ihlal ettiğini dile getiren Yaşar, “Aynı zamanda Tükiye’nin haklarını ihlal etmektedir. Ancak devletimiz orada yapılacak olan sondaj çalışmalarını etkin bir şekilde koruma görevini sürdürmektedir. Doğu Akdeniz’de 3 trilyon metreküpü aşkın doğal gaz varlığı uluslararası bilimsel çalışmalarda belirlenmiş. Türkiye’yi ayağa kaldıracak nitelikte bir doğal gazın olduğunu bilim adamları olarak tespit etmiş durumdayız.” diye konuştu.

Afrodit sahasında doğalgaz

Prof. Dr. Yaşar, Doğu Akdeniz’de bugüne kadar yapılmış olan çalışmalarda Nil deltası boyunca Mısır’ın Zohr ve Noor sahalarında dünyanın en büyük doğal gaz yataklarının tespit edildiğine işaret ederek, “Aynı jeolojik yapı bizim ‘Afrodit’ sahası dediğimiz bölgede mevcuttur. Doğu Akdeniz İskenderun Körfezi’nde ve Kıbrıs’ın Karpaz bölgesi ile Adana’nın Tuzla arasında kalan bölgede doğal gaz varlıkları, sismik araştırmaları neticesinde bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir. Aynı şekilde şu anda sondajını yapmış olduğumuz Alanya açıkları ile Antalya’nın açıklarında büyük doğal gaz rezervlerini tespit etmiş durumdayız. Doğu Akdeniz’deki doğal gaz kaynaklarını bulmamız ve işletmemiz gerekiyor. Çok şükür bunu son dönemde yapıyoruz. Milli petrol ve enerji politikası çok şükür uygulanmaya başlandı” dedi.

Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğinde söz sahibi olan bir ülke konumuna da geldiğine işaret eden Yaşar, “Bu büyük bir avantajdır. Biz bu konuda dış ülkeler rahatsız olsa da gerekli çalışmaları yapmak durumundayız” dedi.

“Çalışmalardan gayet umutluyum”

Doğu Akdeniz’de 12 ülkenin savaş gemisinin hazır bekletildiğine işaret eden Yaşar, “GKRY’nin kontrolünde ve ABD’nin desteklediği sondaj çalışmaları yapılıyor. Bu sondaj çalışmalarının sebebi tamamen orada gerilim oluşturmaktır. Orada hem KKTC’nin hem de Türkiye’nin hakkı var. Bize danışılmadan bize sorulmadan bizimle anlaşma yapılmadan bu bölgelerde petrol ve doğal gazın aranması yanlıştır. Türkiye bu konuda son zamanlarda bir farkındalık oluşturarak yeni bir milli petrol politikası oluşturdu. Bir akademisyen olarak bu yapılan çalışmalardan gayet umutluyum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"