Yeşil Islah Teknolojisi’yle çevre kirliliğine son!

Yayınlanma Zamanı : 27 Aralık 2018 Saat: 14:19

Yeşil Islah Teknolojisi’yle çevre kirliliğine son!

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) düzenlediği geleneksel Tech-Talks (Teknoloji Sohbetleri) Serisinin “Yeşil Islah Teknolojisi” konulu bu haftaki oturumunun konuğu İSTE Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Elif Bozdoğan Sert, tüm dünyanın sorunu olan çevre kirliliğine dikkat çekti.

Katılımcılara peyzaj düzenlenmelerinde kullanılan, göze hitap ederken çevre temizliğine de katkı sağlayan bitkiler hakkında bilgiler veren Sert, İSTE olarak hedeflerinin göze hitap eden çevreci bitkiler yetiştirmek ve kullanmak olduğunu söyledi.

Son yüzyılda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çevre sorunları ve buna bağlı olarak kirliliklerin artış gösterdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Elif Bozdoğan Sert; “Doğal kaynaklar, insan sağlığı ve doğal ekosistemler açısından önemli riskler oluşturacak düzeyde dünya ölçeğinde kirlilik tehdidi ile karşı karşıyadır. Ancak, kullanılan geleneksel mühendislik yöntemlerinin pahalı olması nedeniyle, daha düşük maliyetli ve çevre dostu olan ‘yeşil ıslah teknolojisi’ alternatif bir yöntem olarak kabul edilmektedir” dedi.

Doğal kaynakları tehdit eden en önemli kirleticiler arasında, ağır metallerin olduğunun altını çizen Doç. Dr. Bozdoğan Sert, kirleticiyi bünyesine alarak ya da toprakta sabitleyerek; zararsız hale getirebilen bitkiler hakkında bilgi verdi.

Peyzaj uygulamalarında, çevreyi temizleme özelliği olan bitkilerin daha çok tercih edilmesi gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. Bozdoğan Sert; şehirlerdeki hızlı büyümenin doğaya zarar verdiğini, çatıların hatta balkonların yeşil alan sayıldığı bir dünyada bu alanların çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle metal biriktiren bitkilerin, ‘o metalin tekrar doğaya kazandırma özelliğinin’ olduğunu ifade eden Doç. Dr. Elif Bozdoğan Sert, bu bağlamda; İSTE Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün hedeflerinden birisinin de bu bitkilerin kullanım alanını gerek İSTE kampüste, gerekse de İskenderun ve Türkiye’de yaygınlaştırmak olduğunu belirtti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"