Amik Ovası için bakın nasıl tedbir önerdi?

Yayınlanma Zamanı : 23 Aralık 2018 Saat: 11:50

Amik Ovası için bakın nasıl tedbir önerdi?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu’na son günlerde taşkınlarla gündeme gelen Amik Ovası’nı taşırken, ovanın makus kaderinin ancak yeniden ‘göl aynası’ oluşumu ile engellenebileceğini dile getirdi.

Hatay’daki iklim değişikliğine vurgu yaparak, son 10 günde yaşanan sağanak yağışlarla ev ve arazilerin yanı sıra havalimanını da su bastığını söyleyen Milletvekili Güzelmansur, “Hatay’da etkili olan yoğun yağışla, Amik Ovası’nda bulunan ekili arazileri, evleri, ahırları su bastı. Sular altında kalmak, ilimizin kaderi haline geldi. Bunun nedeni de, doğaya rağmen kurutulan Amik Gölü’dür. Gölün kurutulması Hatay’ın iklimini değiştirdi. Sürekli sel felaketi yaşıyoruz. Kurutulan göl sahasında hatayla kurutulan havalanını da su basıyor. Göl, her yıl yeniden ortaya çıkıyor. Yetkililer bu gerçeği göz önünde bulundurarak, artık etkili bir tedbir almalıdır. Uzmanlar, göl sahasına kurulacak model bir gölle bu sorunun çözüleceğini söylüyor. Bu öneri ivedilikle hayata geçirilmelidir. Aksi halde ekonomik kayıp vermeye devam edeceğiz” dedi.

 

AMİK OVASI İÇİN TEDBİR İSTİYORUZ!Hatay’da etkili olan yoğun yağışla Amik Ovasında bulunan ekili arazileri, evleri, ahırları su bastı. Sular altında kalmak ilimizin kaderi haline geldi. Bunun nedeni de doğaya rağmen kurutulan Amik Gölüdür. Göl her yıl yeniden ortaya çıkıyor. Yetkililerin bu gerçeği göz önünde bulundurarak artık etkili bir tedbir almalarını istiyoruz. Aksi halde ekonomik kayıp vermeye devam edeceğiz.

Mehmet Güzelmansur paylaştı: 20 Aralık 2018 Perşembe

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"