Sigorta prim borcu olan çiftçiler dikkat!

Yayınlanma Zamanı : 13 Aralık 2018 Saat: 15:49

Sigorta prim borcu olan çiftçiler dikkat!

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO)’nda tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinden kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilmesine dair tebliğe ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İTSO, Hatay SGK İl Müdürlüğü, Kasaplar Odası, İskenderun Komisyoncular ve Manavlar Odası işbirliği ile düzenlenen seminerde Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve SGK İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Karaoğlan katılımcılara yasal düzenlemeler ve mevzuatlar ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

İskenderun Esnaf Oda Başkanları, İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yönetimi ile meslek mensuplarının katıldığı bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan İTSO Meclis üyesi ve 7.Meslek Komitesi üyesi Sezer Kara, toplantının önemine değindi.

965 işverene tebliğ

Daha sonra söz alan SGK Hatay İl Müdürü Hamit Bal, üreticilerin kesmiş olduğu yüzde 2’lik tarım sigorta primlerini takip eden ay sonuna kadar kuruma kesinti miktarı ile bildirmelerinin kanuni bir zorunluluk olduğunu belirterek, “Bu toplantıya, tarımsal üretim yapan esnaflarımızın sigorta prim borçlarının satacağı ürünler üzerinden yatıracakları prim borçları ve kesintiler hususunda kurumumuzca borçlarının ödenmesi amaçlı düzenlenen bir eğitim bilgilendirme toplantısı diyebiliriz. Burada sizlere sistemli olarak şifre tanımlaması, tesciller yapılacak ve bu tesciller doğrultusunda düzenli olarak üreticilerimizin kesmiş olduğu yüzde 2’lik tarım sigorta primlerini takip eden ay sonuna kadar hem kuruma kesinti miktarını bildirilmesi ve yatırılması kanuni bir zorunluluk. Şu an ilimizde 965 işverenimize müstahsil kesintisi yapılan işverenimize tebliğler gönderildi. Bunlar 15 gün içerisinde tebliğler aldıktan 15 gün içerisinde kurumumuza gelip kayıt yaptırıp kendilerine şifre tanımlaması yapılması gerekiyor. Bunun yapılmaması halinde konunun tekrar tarafımızca değerlendirilip zorunluluk arz ettiği için sistem içerisinde tüm üreticilerimizden tarımsal faaliyette bulunan üreticilerimizden almış olduğu ürünlerden dolayı yapacağı kesintileri kurumumuza aktarılması zorunludur” dedi.

Tarımsal ürün satın alanlara şifre zorunluluğu

Tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinden kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilmesine dair tebliğine ilişkin katılımcılara sinevizyon desteğiyle detaylı bilgiler aktaran SGK İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Karaoğlan ise, “5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin birinci fıkrasının (B) bendinin (4) Numaralı alt bendi kapsamında tescil edilmiş sigortalılarımızdan, tarımsal ürün satın alanlara kurumumuza tescil ve şifre talebinde bulunanlara, tarımsal kesinti tutarlarını da kurumumuza aktarmayanlara yazılı olarak 965 kişiye tebligat çekilmiş olup, bu kişiler tebligatın teslim alındığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde kurumumuza müracaat ederek tescil ve şifre talebinde bulunmak zorundalar” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"