Rahim filmi artık kadınların korkulu rüyası değil!

Yayınlanma Zamanı : 13 Aralık 2018 Saat: 13:36

Rahim filmi artık kadınların korkulu rüyası değil!

Kadınların korkulu rüyası olan rahim filminin(HSG), ilerleyen teknoloji ve cihazlar sayesinde artık ağrısız bir şekilde uygulanabildiğini ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum / Tüp Bebek / İnfertilite (Kısırlık) Uzmanı Op. Dr. Ozan Turgut, radyolojik bir inceleme yöntemi olan HSG’nin, tedavi edici etkisinin olabileceğine de dikkat çekti.

“Rahim filmi ağrılı bir işlem değildir”

Çiftlerin bebek sahibi olamaması durumunu anlayabilmek için rahim filminin önemli rol oynadığını ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum / Tüp Bebek / İnfertilite (Kısırlık) Uzmanı Op. Dr. Ozan Turgut, “İnfertilite yani kısırlık, bir yıl boyunca korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamama durumudur. Tanı ve tedavisinde erkeklerde; sperm sayısı, miktarı ve kalitesine, kadınlarda; yumurtalık rezervine, sayısına ve yumurtlama olup olmadığına bakmaktayız. Kısırlık tedavisinde uyguladığımız bir diğer tanı yöntemi ise rahim filmidir. Rahim filmi ile hem tüplerin açıklığına, hem de rahim içerisinde bir problem olup olmadığını anlayabilmekteyiz. Rahim filminin bir diğer avantajı ise, tüplerdeki kısmi yapışıklıklar veya mukus tıkaçları açılabildiğinden, rahim filmi sonrası gebelik oranlarının artabilmesi durumudur. Rahim filmi hastalarımızın korkulu rüyası olmasın, söylendiği gibi ağrılı bir işlem değildir” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"