BM’den sığınmacı öngörüsü

Yayınlanma Zamanı : 12 Aralık 2018 Saat: 16:26

BM’den sığınmacı öngörüsü

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği(BMMYK) Ortadoğu ve Kuzey Afrika direktörü Amin Awad, 2019 yılında 250 bin Suriyelinin ülkesine geri döneceğini tahmin ettiklerini açıkladı. Bu sayının sığınmacıların dönmelerini engelleyen unsurları ortadan kaldırma hızına göre azalıp, artabileceğine dikkat çeken Awad, sığınmacıların geri dönmelerinin önündeki en büyük engelin, kendilerine ve sahip oldukları mülklere dair resmi belgeleri elde edememeleri olduğunu belirtti.

Bu yıl şu ana kadar yaklaşık 37 bin sığınmacının Suriye’ye döndüğünü, 5.6 milyon mültecinin hala Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Irak gibi komşu ülkelerde kaldığını da sözlerine ekleyen BM yetkilisi Awad, bu sayıya ayrıca yurt dışında doğan 1 milyon Suriyeli çocuğun da dâhil olduğunu ifade etti.

5.5 milyar dolarlık bağış ihtiyacı

Milyonlarca sığınmacıyı ağırlayan Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’a mali destek sağlanması amacıyla 5,5 milyar dolar bağış toplanması gerektiğini belirten BMMYK’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika direktörü Amin Awad, bahsi geçen ülkelerin, Suriye krizinin başından beri geniş kitleler hâlindeki sığınmacıları ağırlayarak “inanılmaz bir cömertlik” gösterdiğini, bu durumun ev sahibi ülkelerin kamu hizmetleri ve “gelişim eğrileri” açısından da yük getirdiğine vurgu yaptı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"