Temiz deniz için harekete geç, plastikten vazgeç!

Yayınlanma Zamanı : 07 Aralık 2018 Saat: 12:32

Temiz deniz için harekete geç, plastikten vazgeç!

İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi’nde yüksek lisans yapan dalış eğitmeni Mahmut İğde, dalgıçlarla birlikte, Akdeniz’de çevre ve deniz canlıları açısından risk oluşturan plastik kirliliğine dikkati çekmek amacıyla Samandağ Sahili’nde dalış gerçekleştirdi.

Ekiplerin dalış gerçekleştirdiği bölgede, su altındaki cam şişe, plastik torba, plastik şişe, çatal, bidon gibi kirliliğe yol açan ve özellikle deniz canlılarının yaşamını tehdit eden çok sayıda malzeme görüntülendi.

Yaklaşık 15 yıldır dalış yaparak Akdeniz’deki canlı yaşamını takip eden, İskenderun Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi dalış eğitmeni Mahmut İğde, denizlerde her geçen gün artan plastik miktarına dikkati çekmek ve plastik kullanımının azaltılması için çalışma yaptıklarını belirterek, “Amacımız farkındalık yaratarak plastik kullanımını azaltıp deniz canlıları üzerindeki tehdidi ortadan kaldırmak” dedi.

Deniz yaşamının korunmasının gelecek açısından önemli olduğunu vurgulayan İğde, “Denizler geleceğimizdir, geleceğimiz olan çocuklarımıza mirasımızdır. Bu mirası gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakabilmek için hemen harekete geçmeliyiz. Bu nedenle ‘plastikten vazgeç’ diyoruz.” şeklinde konuştu.

Her yıl denizlere karışan tonlarca plastik atıkların, deniz canlılarının yaşamını tehdit ettiğini dile getiren İğde, bunun dolaylı olarak insan sağlığını da olumsuz etkilediğini belirterek, “Denizde küçük parçacıklara ayrışan plastikler deniz canlıları için gıda zincirinin bir parçası haline geliyor. Plastik atıklar sindirilemiyor ve tedbir alınmazsa birçok canlı türünün sonunu getirecek. Her fırtına sonrası sahile vuran plastik atıkların her yeri kapladığını, deniz kaplumbağalarının yumurta bırakma döneminde çöp ve plastik atıklardan dolayı kumu kazamadıklarını dolayısıyla sahile yumurta bırakmadan gittiklerini gördük” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"