Teknoloji hayatın her alanında var

Yayınlanma Zamanı : 06 Aralık 2018 Saat: 15:39

Teknoloji hayatın her alanında var

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) düzenlenen ‘Gelecek Teknolojileri ve Bu Teknolojilerin Yerli ve Milli Modelleri’ ve ‘Makine Öğrenmesi ve Yapay Zekâ Ekseninde Endüstri 5.0’ konulu panelde üniversitelerin toplumdaki teknolojik gelişmeler için önemi değerlendirildi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) tarafından, İSTE Merkez Kampüs’te iki oturumdan oluşan panele İSTE’li akademisyenler, öğrenciler, özel sektör temsilcileri ve İskenderun Bahçeşehir Koleji öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

Moderatörlüğünü İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin yaptığı panelin birinci oturumuna; yapımcı ve sunucu Dinçer Karaca ile Sanayi ve Teknoloji Derneği Başkanı Harun Demir konuşmacı olarak katıldı.

‘Teknoloji, mızrağın bulunmasıyla başladı’

Panelin İSTE’nin Teknoversite vizyonuna büyük katkı sağlayacağını belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İSTE olarak ülkenin inovasyon ve teknoloji odaklı kalkınma vizyonuna her türlü desteği vermeye çalıştıklarını ifade etti. Teknolojinin, ilk olarak mızrağın bulunmasıyla başladığını söyleyen yapımcı ve sunucu Dinçer Karaca ise hayatın akla gelen her alanında teknoloji olduğunu ve bu nedenle da Endüstri 5.0 ve daha ilerisi için planlanan diğer teknolojik atılımlardan haberdar olmanın ve takip etmenin çok önemli olduğunu aktardı.

Özellikle yapay zekâ teknolojilerinin birçok yeni iş kolunu oluşturacağının altını çizen Karaca, Stanford Üniversitesi hinterlandında kurulan Silikon Vadisi’ni örnek göstererek, bu konuda üniversitelerin önemine dikkat çekti. İSTE’nin Teknoversite vizyonuyla bu gelişmelerin bilincinde olduğunu görmenin memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi.

‘Büyük işler için küçük adımlar atılmalı’

Sanayi ve Teknoloji Derneği Başkanı Harun Demir ise sözlerine, toplumda ‘Kendi üretimimizi neden yapamıyoruz?’ sorusunun çok yaygın olduğunu belirterek, bu soruya ‘Büyük işler için küçük adımlar atılmalıdır. Bireysel başarılar çok önemlidir. Herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Zihin öğrenmeye her zaman açık olmalıdır. Böylece bireysel başarıların birleşimiyle toplumsal kalkınma mümkün olacaktır’ yanıtını verdi.

‘Takım olarak çalışabilmek önemli’

Aynı zamanda yapımcı ve sunucu olan ve AHaber Kanalı’nda ekonomi programı da yapan Toros Üniversitesi Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Volkan Güngör’ün moderatörlüğünde yapılan ‘Makine Öğrenmesi ve Yapay Zekâ Ekseninde Endüstri 5.0’ başlıklı ikinci oturuma ise eğitmen ve yazar Zafer Demirkol ile yine eğitmen ve yazar Aykut Taşdelen konuşmacı olarak katıldı. Geleceğe hazırlanmanın önemine dikkat çekilen ikinci oturumda; yapay zekâ teknolojisiyle; birbiriyle iletişim kurabilen internete bağlı makinelerin, birer veri deposu haline getirileceği ve akıllı sistemlerin oluşturulacağı ifade edildi. Ayrıca, kodlamayı bilmenin şart olduğu, temel bilimleri çok iyi bilmek gerektiği ve öğrenmeyi öğrenmenin yanında, birlikte takım olarak çalışabilmenin de teknolojik ilerleme ve gelişim açısından çok önemli olduğuna vurgu yapılırken, fiziksel sınırların yerini zamanla dijital sınırlara bırakacağının ve dolayısıyla hem bu sınırlar içerisinde kalmak hem de bu sınırları savunmak için bilişim teknolojileri alanında da çok çalışılması ve projeler yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"