İSTE-TTO patent hareketine Asaş’ı da ekledi

Yayınlanma Zamanı : 29 Kasım 2018 Saat: 9:28

İSTE-TTO patent hareketine Asaş’ı da ekledi

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), Hatay’daki sanayi kuruluşlarının sınai mülkiyet bilincini artırma hedefi doğrultusunda; kendi sektöründe öncü kuruluşlardan birisi olan ASAŞ Filtre’nin Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik “Sınai Mülkiyet Temel Eğitimi” gerçekleştirdi.

İSTE-TTO ve ASAŞ Filtre işbirliği ile gerçekleştirilen mevcut proje ve eğitim faaliyetlerine ek olarak, özellikle ASAŞ Filtre’nin kurumsal Ar-Ge altyapısını güçlendirmek üzere düzenlenen eğitimde İSTE-TTO Koordinatörü Seçkin Dilek, Ar-Ge Departmanı çalışanlarına sınai mülkiyetin firmalar için önemi, yapılacak yeni bir buluşun nasıl patentlenebileceği, patent ön araştırması, patent ve faydalı model başvuru süreçleri, marka ve markalaşma süreçleri, tasarım süreçleri hakkında detaylı bilgiler verildi.

Akademisyenler, öğrenciler ve sektöre yönelik sınai mülkiyet konusunda danışmanlık hizmeti vermekte olan İSTE-TTO’nun, aynı zamanda Türk Patent ve Marka Kurumu Bilgi ve Doküman Merkezi olarak da faaliyet gösterdiğini belirten Seçkin Dilek, “Bilgi odaklı ekonomik değişim ve gelişmeler çerçevesinde şirketlerin maddi varlıklarının yanı sıra, sınai ve fikri mülkiyete dayalı gayri maddi varlıkların da ön plana çıktığı dikkat çekmektedir. Bu değişime ayak uydurabilmek ve bilgi odaklı büyüme sağlayabilmek amacıyla, şirketlerde çalışan araştırmacıların sınai mülkiyet konusunda kapsamlı olarak bilgilendirilmesi ve patent kavramının öneminin firma vizyonuna yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, İSTE-TTO olarak, sektör gözetmeksizin şirketlere yönelik sınai mülkiyet konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Hatay’daki Ar-Ge merkezi ve patent başvuru sayısını artırmak istiyoruz” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"