Kredi mikro ama kadına faydası makro

Yayınlanma Zamanı : 26 Kasım 2018 Saat: 15:41

Kredi mikro ama kadına faydası makro

Türkiye Mikro Kredi Finans Programı İskenderun Şubesi’nin 10. Yıl etkinliğinde yeni iş kurmak isteyen 10 bayan girişimciye 30 bin lira kredi çeki takdim edildi.

İskenderunlu başarılı iş insanlarından merhum Ramazan Öz’ün sağladığı finansmanlarla kurulan Türkiye Mikro Finans programının İTSO’da gerçekleştirilen 10’ncu yıl etkinliğine İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İTBO Başkanı Levent yılmaz, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu, Öz Ailesi, kadın girişimciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kadın girişimcilerin başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştığı etkinilğin açılış konuşmasını İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz gerçekleştirdi.

Mikrokredinin kadınlar için önemine değinen İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Mikro kredi, herhangi bir gelire sahip olmayan kadınların, yeni iş kurarak gelir sağlayıcı faaliyetler yürütmesine imkân sağlayan, kefalet ve teminat olmaksızın verilen sermaye olarak tanımlanmaktadır. Küçük çaplı olarak verilen, geri ödemeli olan bu kredinin, ev hanımlarının ticari hayata kazandırılması noktasında, çok önemli olduğuna inanıyoruz. Verilen bu finansal destekle; dar gelirli kadınlarımızın ev ekonomisine katkı sağlaması ve iş hayatına dâhil olarak gelir elde etmesinin sosyal ve ekonomik hayatımıza önemli katkılar sağladığını düşünüyoruz. Bu vesileyle, kadınlarımıza mikro kredi verilmesi noktasında her daim yardım elini uzatan tüm iş insanlarımıza ve kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Türkiye için öncü bir faaliyet”

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, girişimci kadınların mikro kredilerle çok büyük işler yaptığını belirterek, “Başlangıçta 1000 Lira gibi çok küçük bir meblağlarla oturup iş yapmaya başlayan bu fedakar girişimcilerimiz bu kazançlarla aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Bu gayretiniz Türkiye için bir öncü faaliyettir. Türkiye’de bu kadınlarımız kendi işlerini kurmak suretiyle istihdama da katkı sağlamaktadırlar” şeklinde konuştu.

Yıllık 3 bin kişiye mikro kredi

Öz ailesi adına kürsüye gelen Bilal Öz de, İskenderun’daki Mikrokredi faaliyetleri ile ilgili bilgiler vererek, “Ramazan Öz Mikro Finans şubesi Türkiye Mikro Kredi Finans şubesinin 4.sü olarak 18 Ocak 2009 tarihinde Bedrettin Öz ve Tevfik Öz kardeşlerin babaları Ramazan Öz adına İskenderun’da açıldı. Öz ailesi olarak sağlanan finansmanla yıllık yaklaşık 3 bin kişiye mikro kredi veremeye devam etmekteyiz. Ramazan Öz Mikro Kredi Şubesinden kredi kullanan kişilerin başta ticaret, üretim, tarım ve hayvancılık işleri ile uğraştıkları görülmektedir. Bu uygulamada amaç, insanlara balık vermek değil, balık tutmayı öğretmek. Kredi kullanan ve kendi işlerinin patronu olan bayan girişimcilerimize bundan sonraki işlerinde de başarılar ve bol kazançlar diliyorum” dedi.

İskenderun Kaymakamı İskenderun Yönden, kadın istihdamınını artması için çalışmalar yapacağını vurgulayarak, “ Kaymakamlar artık her an halkın içinde bulunarak, istihdamın açılması, halkın ihtiyaçlarının karşılanması, için çalışmalar yapmaktadır. İstihdam anlamında bayan girişimcilerimizin küçük meblağlarla başlayıp, ekonomik olarak daha da güçlü bir duruma gelmeniz sermayenizin yükselmesi bizleri de mutlu etmektedir. İskenderun’da göreve yeni başladım ama bundan sonra bizler de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çünkü bu hanım efendiler ellerinden gelenin daha fazlasını yapmışlardır. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

“Kefalet yok, faiz yok, kredi yok.. Güven var”

Eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da, büyük bir özveriyle çalışarak gönül verdikleri projeyle 15 yılda Türkiye’deki 63 ilde 93 şube açtıklarını belirterek, “Bu güne kadar 180 binden fazla dar gelirli vatandaşımıza yaklaşık 800 milyon lira mikro kredi kullandırılmıştır. İskenderun’da Öz Mikro Kredi Şubesinden de yaklaşık 3 bin dar gelirliye 4 milyon lire mikro kredi verilmiştir. Bunun en güzel yanı ise bu kadar çok kredi veriliyor ve bunun geri dönüşü var. Batan yok, kaybolan kredi yok verirken de kefalet yok. Faiz de yok, beyanınıza itimat edilerek sizlere güvenerek veriliyor. Kendi işinizi kendiniz görüyorsunuz ve emeğinizi, kendi alın terinizi ve kendi göz nurunuzu katarak çalışmanızın karşılığını alıyorsunuz. Ben bu vesile ile emeği geçenlere ve İskenderun’da Öz ailesine de teşekkür ediyorum. Bölgemizin hayır sever iş insanı merhum Ramazan Öz’e de Allah rahmet eylesin. Böylesi hayırlı işte emeği geçen herkse ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ve eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu Öz ailesi adına Bedrettin Öz’e yapmış olduğu hayırlı hizmetlerden dolayı plaket takdim ederek, yeni iş kurmak isteyen bayan girişimcilere çeklerini takdim etti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"