İSTE’yene Turnitin ile tez kontrolü

Yayınlanma Zamanı : 26 Kasım 2018 Saat: 10:17

İSTE’yene Turnitin ile tez kontrolü

İSTE Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nca tez ve projelerde usulsüz alıntıları engellemek açısından düzenlenen Akademik İntihali Engelleme Programı(Turnitin)’nın etkin kullanımının sağlanabilmesi konulu eğitim seminerine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Araştırmacıların yayınlanan eserlerinin içerisinde, bilinçli ya da bilmeden kaynak gösterilmeksizin ifade, buluş ve düşüncelerin yer almasının önüne geçilmesi ve denetimi için geliştirilen ve dünyanın bu konudaki önde gelen yazılımlarından biri olan Turnitin’in etkin kullanımının sağlanabilmesi amacıyla Turnitin Türkiye Temsilcisi Tecknowledge Eğitim Danışmanı Serdinç Kaya tarafından verilen seminere İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci ile çok sayıda araştırmacı ve öğrenci katıldı.

Eğitim seminerinde konuşan Turnitin Uzmanı Serdinç Kaya, sisteme yüklenen tezlerin çok geniş bir veri havuzundaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırıldığını; alıntılar, benzerlikler ve usulsüz kaynak kullanımlarının tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulduğunu belirtti. Serdinç Kaya, Turnitin ile araştırmacıların veri havuzunda yer alan internette arşivlenmiş veya güncel web sayfaları ile bilimsel elektronik veri tabanlarında yer alan dergi, makale ve elektronik kitaplar ile karşılaştırma yapabildiklerini söyledi. Seminerin sonunda İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci tarafından Eğitmen Serdinç Kaya’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

Turnitin programı ile; orijinal olmayan içerikler tespit edilerek olası akademik ihlaller önlenebiliyor, böylelikle kurum itibarı korunarak akademik dürüstlük kültürü güvenle korunuyor. Ayrıca, Turnitin programının kullanımıyla, öğrenciler eleştirel ve özgün bir biçimde düşünmeye ve yazdıklarını sahiplenmeye teşvik ediliyor.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"