İSTE Ekonomi Bölümü’nün ilk ‘Şeref’ konuğu

Yayınlanma Zamanı : 05 Kasım 2018 Saat: 12:23

İSTE Ekonomi Bölümü’nün ilk ‘Şeref’ konuğu

Köşe yazıları ile bilgi ekonomisini Türkiye’nin gündemine oturtan Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şeref OĞUZ, tecrübelerini gençlere aktarmak üzere yarın İskenderun Teknik Üniversitesi’ne (İSTE) geliyor.

Bu yıl ilk defa öğrenci alarak eğitim-öğretime başlayan İSTE İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Ekonomi Bölümü’nün ilk konuğu, ekonomi doktorasına da sahip olan Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz,  6 Kasım 2018 Salı günü, Saat 11.00’da; İSTE, Merkez Kampüs, Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda “Gelin, Yetenekli İnsanlarımızdan Kurtulalım!” konulu söyleşide İSTE’li öğrencilerle yılların tecrübe ve birikimini paylaşacak.

Dr. Şeref Oğuz kimdir?

1955 yılında Bayburt’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Trabzon’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı fakültede İstatistik ve Sosyal Siyaset disiplinlerinde yüksek lisans ve ekonomi alanında doktora derecesi aldı. Doktora sonrası Londra Üniversitesi’nde “Sufficent Knowledge” konusunda araştırmalar yaptı. Doktora eğitiminden sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 6 ay süre ile öğretim üyesi olarak çalışan Dr. Şeref Oğuz, Tercüman Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği görevi ile meslek hayatına geri döndü. Sırasıyla, Günaydın Gazetesi Bölge Gazeteleri Yayın Sorumluluğu, Meydan Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği, Milliyet Gazetesi Ekonomi Yönetmenliği ve Kanal 6 ve Yeni Yüzyıl tepe yöneticiliği görevlerinde bulundu. 16 yıldan bu yana bilgi ekonomisi, yeni ekonomi ve değişim yönetimi üzerine araştırmalar yapan Dr. Şeref Oğuz, “Internet Society: https://www.internetsociety.org/) kurucularındandır. “Internet’te ilk büyük Türk gazetesi Milliyet.com” projesini yönetti. 1996 Haziran’da dünyanın ilk sanal mitingini gerçekleştirdi. Son 2 yıldır bilgisayar destekli eğitim için geliştirdiği “Her Okula Internet” projesine yoğunlaştı. Bedensiz özgürlük ve sanal kültür üzerine çok sayıda makale, yazı ve söyleşisi bulunan Dr. Şeref Oğuz, 1996’dan bu yana Anadolu’da KOBİ’lere yönelik “Yeni Ekonomi” Konferansları vermektedir. 1999 yılında Koç Holding “Yeni Ekonomi” danışmanlığı görevine getirilen Dr. Şeref Oğuz, Sabah Gazetesi’nde köşe yazıları da yazmaktadır. Dr. Şeref Oğuz, Ulusal Rekabet Araştırmaları Kurumu, Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu, Internet Kurulu üyesi ve Meclis Bilgi Grubu parlamento dışı üyesidir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"