Abdulkadir Özel dobra dobra konuştu

Yayınlanma Zamanı : 05 Kasım 2018 Saat: 12:04

Abdulkadir Özel dobra dobra konuştu

Hatay’ın sorunlarını yakından bilen ve çözümü noktasında verdiği mücadeleyle takdir toplayan Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Genç ve dinamik yapısının yanında vatandaşa yakınlığıyla da farklı bir milletvekili profili çizen Abdulkadir Özel, gazetecilerle buluşmasında hem İGC’nin yeni yönetimini tebrik etti, hem de kamuoyunu meşgul eden anguslar konusuna açıklık getirdi.

“İthalat prosedürü en ağır koşullara sahip ülkeyiz”

Ülkede ve bölgedeki transit ticarete dikkat çeken Milletvekili Özel, “Aslolan bir gayreti ve çabayı ortaya koyabilmektir. Sonuç ne olur ne olmaz bilinmez ama Türkiye’de bazı taleplerin önce fiziki altyapılarının uygun olup olmadığına bakılması gerekiyor. Et ithalatı ve gemideki canlı hayvanların tahliyesi konusunda kalıcı tedbirlerin alınması konusunu yaptığımız çalışmalarla gündeme taşıdık. Sizin de görebildiğiniz gibi burada sadece bir ithalat söz konusu değil. Ülkemizde ve bölgemizde bir de transit ticareti söz konusu. Ülkemizden Irak başta olmak üzere başka ülkelere giden ithalatlarımız var. Türkiye ‘Dünya Sağlık Örgütü’ne üye ülkeler arasında ithalat prosedürü en ağır koşullara sahip ülkelerin başında geliyor. Bu konuda ciddi mevzuatlarımız bulunuyor. Bu da ülke olarak bu tür konulara ne kadar hassasiyetle yaklaştığımızın bir göstergesidir” dedi.

“Arzumuz; hiçbir şeyin ithal edilmediği bir ülkede yaşamak”

İki hafta önce yaşanan anguslar konusunda yaşanan meselenin temelinde işini hassasiyetle yapan bir bürokratın sergilediği tavrın yatmakta olduğunu da sözlerine ekleyen Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, “Anguslar konusunda bir izolasyon süreci zorunlu olmalıydı. Ama yaşanılan olayda ithal edilecek hayvanların izole edileceği ortam ayarlamadan indirilmeye kalkışıldı. Buna biz değil hiçbir ülkenin müsaadesi olmaz. Bu da ülkemizin aslında ne denli bir hukuk devleti olduğunun en büyük göstergesidir. Biz bu konunun üzerinde oldukça büyük bir çaba sarf ettik. Gemideki hayvanların denildiği gibi şarbonlu olmadığına kadar her ayrıntıyı çok iyi inceledik. Ben Ak Parti Hatay Milletvekili olarak, et ithalatını politika konusunda destekliyorum. Arzu ettiğimiz şey hiçbir şeyin ithal edilmediği bir ülkede yaşamak o ayrı bir konu. Ama elimizde ithal cep telefonları ile hayvan ithalatına karşı çıkmamız biraz abes kaçmakta. Mesela Türkiye buğday ithal ediyor ama yine Türkiye un ihracatında da birinci sırada yer alıyor. Yani yurttaşı olduğumuz ülkenin gücünün farkında olmamız lazım geliyor. Bu bağlamda iktidar ve muhalefet güçbirliğinin yapılması muhakkak olmalı. Birbirimizle empati yaparsak eğer, hem İskenderun hem Hatay daha yaşanılabilir bir yer haline gelir ve bu durum hem Türkiye’ye hem de dünyaya örnek olur” diye konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"