Hatay’daki birlikteliğin en somut hali; Medeniyetler Korosu

Yayınlanma Zamanı : 01 Kasım 2018 Saat: 9:28

Hatay’daki birlikteliğin en somut hali; Medeniyetler Korosu

Dünyaya barış ve kardeşlik mesajlarını türküler ve ilahilerle veren “Antakya Medeniyetler Korosu” Hatay Birlik Vakfı’nca düzenlenen Hatay Günleri etkinliği kapsamında verdiği konserde Başkentlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Farklı dinler, farklı müzikler ve farklı kültürlerden 14 dilde seslendirdikleri ilahilerle verdiği mesajların dışında Hatay’ın birlikte yaşama kültürünü de anlatan koro, konser sonunda uzun süre ayakta alkışlandı.

MEB Şura Salonu’ndaki konsere, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Bölge Milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Birlik Vakfı Başkanı Mehmet İhsan Aydeğer ve çok sayıda davetli katıldı.

Konserin açılışında konuşan Hatay Birlik Vakfı Başkanı Mehmet İhsan Aydeğer, konserin yılda bir kez yapıldığını ve her yıl ziyaretçi sayısının arttığını söyledi.

Antakya Medeniyetler Korosu’nun 2012 Nobel Barış Ödülü adayı olduğunu hatırlatan Aydeğer, “Hatay Günleri’nden dolayı vakfımıza bir gelir elde ediyoruz. Bu gelirden de 110 üniversite öğrencisine burs veriyoruz” dedi.

“Hepsi aynı yöne bakıyor”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise Hatay günlerine emeği geçenlere teşekkür ederek, “Antakya Medeniyetler Korosu’nda farklı millet ve mezhepten müzisyenler var ama hepsi aynı yere bakıyor ve Türk bayrağının altında huzurlu ve mutlu olarak yaşıyorlar. Hepsi birbirlerinin ilahi ve türkülerini canı gönülden okuyorlar” ifadelerini kullandı.

Farklı dillerin, tarihlerin ve medeniyetlerin Hatay’da birlikte yaşadığına vurgu yapan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise, anlatılan birlikteliğin en somut halinin Medeniyetler Korosu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Müslüman, Hristiyan ve Yahudi müzisyenlerden oluşan “Antakya Medeniyetler Korosu”, 14 dilde şarkılar ve ilahiler seslendirildi.

Koro Şefi Yılmaz Özfırat’ın öncülüğünde seslendirilen ilahi ve türküler, salondakilere unutulmaz anlar yaşattı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"