Gemi hakkında Bakanlıktan itiraf gibi açıklama!

Yayınlanma Zamanı : 23 Ekim 2018 Saat: 10:45

Gemi hakkında Bakanlıktan itiraf gibi açıklama!

Tarım ve Orman Bakanlığı, İskenderun’nun yanısıra Türkiye’de yankı bulan ve 21 günlük bekleyişin ardından İskenderun Limakport’a tahliye edilen Brezilya bandıralı “Julia AK” isimli angus gemisiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Kamuoyunda oluşan şüphelere, geminin tahliye edilmesinin ardından yanıt veren açıklamada, İzmir Limanı’na getirilen anguslara ait Veteriner Sağlık Sertifikası’nda  “hayvanlara ilişkin testlerin istenilen zaman periyodu içinde gerçekleşmediğinin”  tespit edildiği ve hayvanların Türkiye’ye girişine ilk olarak izin verilmediği belirtildi.

Hayvan sahiplerinin İzmir ve civarında izolasyona uygun alan bulamamaları nedeniyle talepleri üzerine Julia AK isimli geminin İskenderun Limanı’na yönlendirildiği ve geminin limana yanaşmadan önce Sağlık Bakanlığı ve ilgili Bakanlık uzmanlarınca gerekli tetkiklerinin yapıldığı ifade edilen Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklaması şöyle, “Brezilya’dan Julia AK isimli gemi ile İzmir Limanı’na getirilen besilik hayvanlara ait veteriner sağlık sertifikasında ‘Hayvanlarda yapılan testlerin istenilen zaman periyodu içinde yapılmadığı’ tespit edilmiş ve ülkeye giriş izni verilmemiştir. Brezilya veteriner otoritesi, hayvanlarda hastalık testlerinin istenilen zaman periyodunda yapılmadığını kabul etmekle birlikte hayvanların izolasyon süresi içerisinde gerekli test ve analizlerin yapıldığını, yüklemenin gecikmesi ile zaman periyodunun aşıldığını, gemiye yükleninceye kadar geçen sürede izolasyon şartlarının muhafaza edildiğini belirtmiştir. Ayrıca ülkemizin üyesi olduğu Dünya Hayvan Sağlığı (OIE) örgütü de ‘hayvan refahının’ dikkate alınıp, hayvanların uygun izole alanlara alınmasını talep etmiştir. Brezilya veteriner otoritesinin bilgilendirmesi ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE) tavsiyeleri de dikkate alınarak bakanlığımızca ‘halk ve hayvan sağlığını’ tehdit etmeyecek bir şekilde hayvanların izolasyon altına alınması, test ve analizlerin yapılması yönünde karar alınmıştır. Hayvan sahiplerinin İzmir ve civarında izolasyona uygun alan bulamamaları nedeniyle talepleri üzerine Julia AK isimli gemi İskenderun Limanı’na yönlendirilmiştir. Söz konusunu gemi, İskenderun Limanı’na yanaşmadan önce Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığımız uzmanlarınca ‘halk ve hayvan sağlığı’ yönünden gerekli tetkikler yapılmış, salgın ve bulaşıcı hastalık taşımadıkları, klinik olarak sağlıklı oldukları tespit edilmiştir. Bakanlığımızın öncelikli görevi ‘halk ve hayvan sağlığını korumaya yönelik’ her türlü tedbiri almaktır” ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"