Daha mavi bir körfez için ilk adım atıldı

Yayınlanma Zamanı : 16 Ekim 2018 Saat: 16:16

Daha mavi bir körfez için ilk adım atıldı

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi tarafından hazırlanan “Daha Mavi İskenderun Körfezi” projesinin açılışı LimakPort’ta düzenlenen törenle gerçekleşti.

İskenderun Körfezi’nin Çevresel Ekosisteminin geliştirilmesi, çevre ve deniz kirliliği konularında farkındalık yaratacak olan projeye start veren törene Hatay Valisi Erdal Ata, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağın Taşkın, işadamları Recep Atakaş ve Fatih Tosyalı, İskenderun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu, Limak Port Genel Müdürü Gündüz Arısoy, proje sorumlusu Prof Dr. Ayşe Bahar Yılmaz ve proje ekibi eğitim görevlileri katıldı.

“Toplumsal farkındalık yaratacağız”

Slayt sunumu eşliğinde yaptığı proje tanıtım ve açılış konuşmasında Prof. Dr. Ayşe Bahar Yılmaz, körfezin kirlilik potansiyelini ve arındırma sistemlerini belirleyeceklerini belirterek, “İskenderun körfezindeki plastik materyallerin birikimimin ciddi bir sorun olacağını düşünerek 2000’li yılların başında çalışmalarımıza başlamıştık. Günümüzde ise yaptığımız çalışmalarımız sonucunda maalesef ki plastik materyallerin üretiminin arttığını ancak geri dönüşüm kapasitesinin değişmediğini gördük. Bu proje ile ilk olarak mevcut durum analizi yapılarak bölgedeki yüzey ve dip plastik atık yoğunluğunun kameralarla görüntüleri alınacak ve bu doğrultuda körfezin kirlilik potansiyeli ve özelliğine yönelik arındırma sistemleri belirlenecektir. Bu proje için en önemlisi yerel yönetimlerle birlikte toplumsal farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır” dedi.

“Gelecek nesillere temiz bir deniz bırakma hedefindeyiz”

İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu, denize ve şehre yapılacak bütün projeleri desteklemeye çalıştıklarını belirterek, “Oda olarak derneğimizde bu projeye katkıda bulunacak. Şehrimiz sanayi ve liman şehri ve binalarımız kıyıya çok yakın olması sebebiyle bir çevre baskısı oluşmaktadır. Yapacağımız çalışmalarla umarım gelecekteki nesillere daha temiz bir deniz bırakabiliriz” dedi.

Rektörden DTO’ya teşekkür

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “Daha Mavi İskenderun Körfezi” projesinin önemli bir başlangıç olduğunu belirterek, “Sayın Valim ,sizin bilime ve eğitime vermiş olduğunuz büyük önem ve desteklerinizle bizim bu projedeki heyecanımız daha da artmıştır. Ben bu projenin bir üyesiyim ve teknik konularda gelişmesi için elimden geldiğince katkıda bulunuyorum. Bu projede bize destek olan Deniz Ticaret Odası’na teşekkür ediyorum” dedi.

“Çevremiz büyük bir tehdit altında”

21.yy’da insanlığı tehdit eden sorunların başında çevre sorunlarının geldiğine dikkat çeken Vali Erdal Ata, “İSTE Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin başlattığı bu projeden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Dünyamızın ve ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesi de çevre sorunudur. Yaşadığımız dünyada bizler toprağımızı, havamızı, suyumuzu ve denizlerimizi çok kolay bir şekilde kirletiyoruz.  Her bir varlığımızın kirletilmesi ne kadar kolay ise temizlenmesinin faturasının ise çok ağır olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Bugün çevreyi kirleten en önemli materyallerin başında plastik maddeler olduğunu görüyoruz. Ülke olarak bu konuda plastik kullanımını en aza indirmeye çalışıyoruz. Bizim çocukluğumuzda insanlar derelerden çok rahat bir şekilde su içebiliyorlardı. Şimdi bırakın insanları hayvanlar dahi su içemiyor. Bizler, bizden sonraki kuşaklara daha temiz bir dünya bırakmak zorundayız. Bu hususta hepimize önemli görevler düşüyor. Üniversitemizin bu konuda kıt imkanlarla yaptığı bu çalışma takdire şayandır. Temennimiz bu proje sonucunda Körfezimizin temizlenmesi ve en önemlisi de bu konuda anasınıfından üniversitelere kadar farkındalık oluşturmasıdır. Ben hayatım boyunca çevre konusunda duyarlı olmaya gayret etmişimdir. Bu konuda çok hassasiyet gösteririm. Gönül arzu eder ki; herkes çevreye karşı bu kadar hassas ve duyarlı davransın. Projede emeği geçen ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor ve projenin tüm dünyaya, ülkemize, ilimize ve Körfezimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, katılımcılar ve proje yetkilileri ile birlikte “Daha Mavi İskenderun Körfezi” projesinde kullanılacak araç –gerecin bulunduğu gemi içerisinde incelemelerde bulunarak günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"