Reyhanlı Barajı’nın yüzde 50’si tamam

Yayınlanma Zamanı : 11 Ekim 2018 Saat: 12:58

Reyhanlı Barajı’nın yüzde 50’si tamam

Hatay’da Amik Ovası’ndaki su ihtiyacının karşılanması ve taşkınların önlenmesi amacıyla yapımına başlanan Reyhanlı Barajı’ndaki inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, toplam 604 bin dekarlık sulama kapasitesi olan ve 200 bin dekarlık tarım arazisindeki taşkın riskini azaltacak barajdaki fiziki inşaatın yarısından fazlası tamamlanırken, güvenlik seddesi, geçici derivasyon kazıları ve iletim kanalı taş tahkimatı bitirilen barajda, iletim kanalı kazılarının devam ettiği belirtildi.

600 bin dekar sulanacak

Amik Ovası’nın Türkiye’nin en verimli arazileri arasında yer aldığını ve barajın bölge halkı için büyük öneme sahip olduğunu anlatan Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmeddin Zaroğlu, “Bölgenin lokomotifi olan tarımı çok ciddi oranda etkileyecek barajımız bittiğinde 600 bin dekar araziyi sulayacak. Bölgenin kalkınmasına, zenginleşmesine vesile olacak. Bunun yanında ürün yelpazemiz çeşitlenecek, meyveciliğe çok büyük katkı sağlayacaktır” derken, Amik Ovası’na can suyu olacak barajın bir an önce tamamlanmasını istediklerini kaydetti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"